Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Almanya'daki Türkler: Korku ve endişe içinde yaşıyoruz

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, geçtiğimiz gün Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde gerçekleştirilen ve 4'ü Türk, 10 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından endişelerini dile getirdi. Türkler, "Korku ve endişe içinde yaşıyoruz" dedi.

Almanya'daki Türkler: Korku ve endişe içinde yaşıyoruz

Türkler, Almanya'da son yıllarda ırkçı saldırıların arttığını belirtirken; bu konuda yetkililerden yardım talep etti.

Almanya'nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde önce gün yerel saatle 22.00 sıralarında düzenlenen silahlı saldırıda 4'ü Türk, 10 kişi hayatını kaybetti. Silahlı saldırıyı düzenleyen aşırı sağcı ve ırkçı Tobias Rathjen, saldırının ardından evinde annesini de öldürüp intihar etti.

Silahlı saldırıya ilişkin Türk vatandaşları görüşlerini dile getirdi. Çocuklarının Almanya'da okula gittiğini, iş ya da başka nedenlerle dışarıya da çıktıklarını söyleyen Türkler, Hanau'da gerçekleşen saldırının bir başka kentte gerçekleşmeyeceğinin garantisi olmadığını belirtti. Bu konuda, korku, endişe ve tedirginlik içerisinde yaşadıklarını belirten vatandaşlar, Alman yetkililerden son yıllara artan ırkçı saldırılara karşı yardım talebinde bulundu. Vatandaşlardan bazıları ise Alman devletinin bu tarz olayları örtbas etmeye çalıştığını ve bu ırkçı saldırılara göz yumduğunu ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!