Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Almanya'da erkek civcivlerin parçalanarak itlaf edilmesi yasaklanıyor

Almanya'da Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner tarafından verilen kanun tasarısına göre ülkede, üretim artığı olarak görülen erkek civcivlerin parçalanarak itlaf edilmesi 2022'den itibaren yasaklanacak.

Almanya'da erkek civcivlerin parçalanarak itlaf edilmesi yasaklanıyor

Gıda ve Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, civcivlerin cinsiyetinin yumurtada belirlenerek erkek civcivlerin doğmamasının sağlanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada bugün kullanılan yöntemlerle kuluçka döneminin 9 ve 14'üncü günleri arasında yumurtadaki civcivin cinsiyetinin belirlenebildiğini ve bunun daha erken bir zamana çekilmesi için araştırmalar yapıldığı ifade edildi.

Erkek civcivlerin yumurtlamadıkları ve et verimleri düşük olduğu için doğduktan sonra makinelere atılıp, ezilip gazla öldürülmesi hayvan hakları kuruluşları tarafından eleştiriliyordu.

Yumurta üreticilerinin erkek civcivlere karşı yöntemlerini protesto eden havyan hakları kuruluşları, her yıl Almanya'da 45 milyon ve dünya çapında da 2,5 milyar erkek civcivin bir günlükken itlaf edildiğini belirtiyor.

Fransa 2021'den itibaren son veriyor

Hayvan hakları savunucularının uzun yıllardır mücadele verdiği bu konu için Fransa ilk adım atan ülke olacak.

Ahlaki açıdan son derece tartışmalı olan bu tavuk endüstrisi uygulamasının ülkede 2021 itibari ile yasaklanmasına karar verilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!