Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Almanya Anayasa Mahkemesi 'yardımlı intihar' hakkında kararını verdi

Almanya'da Anayasa Mahkemesi, profesyonel yardımla intiharı yasaklayan 2015 tarihli yasayı, "kişinin kendi ölümünü seçme hakkı" olduğunu belirterek anayasaya aykırı buldu.

Almanya Anayasa Mahkemesi 'yardımlı intihar' hakkında kararını verdi

Yargıç Andreas Vosskuhle, kişinin kendi ölümünü tayin hakkına "ölümü için yardım isteme hakkının" da dahil olduğunu söyledi.

Mahkeme ayrıca, intihar hizmeti için yardım alma hakkının yalnızca ciddi ve tedavi edilemez hastalar ile sınırlı olmaması gerektiğini açıkça belirtti.

Kararda, kişinin ölümünü seçme özgürlüğünün "varlığının tüm aşamalarında garanti altına alındığı" ifade edildi.

Karlsruhe Federal Anayasa Mahkemesince çarşamba günü verilen karar, davayı mahkemeye getiren ölümcül hastalar, doktorlar ve intihar örgütleri için büyük bir zafer olarak nitelendiriliyor.

2015 yılında milletvekilleri tarafından geçirilen ve Paragraf 217 olarak bilinen mevcut yasa, temelde ölmek isteyen hastalara yardım amacıyla faaliyet gösteren örgütleri engellemeyi hedefliyordu.

Mahkemenin kararıyla uyumlu bir tedbir uygulanıp uygulanmayacağına karar vermek için söz sırası şimdi hükümette.

Ötanazi tartışmaları diğer Avrupa ülkelerinin de gündeminde. İspanya'da hükümet, hastanın iyileşme umudu olmaksızın dayanılmaz fiziksel veya psikolojik acı çektiği durumlarda uygulamayı yasallaştıracak bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!