Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alman muhalefet mahalli seçimlerde kaybetti

Almanya'nın Schleswig-Holstein Eyaletinde yapılan mahalli seçimlerde, Eyalet yönetimindeki SPD ve Yeşiller, federal hükümetin büyük ortağı CDU'dan geride kaldılar.

Alman muhalefet mahalli seçimlerde kaybetti

Almanya'nın Schleswig-Holstein Eyaletinde, eyalet parlamento seçiminde bir yıl önce kazanan Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller, Pazar gün yapılan mahalli seçimlerde Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDU'nun gerisinde kaldılar.

Resmi olmayan sonuçlara göre CDU, bu eyaletteki mahalli seçimlerde oylarını 2008'deki seçimlere göre yüzde 0,3 oranında artırarak yüzde 38,9'a ulaştı. SPD de oylarını yüzde 3,2 oranında artırmasına rağmen toplam yüzde 29,8'le CDU'yu geçemedi. Yeşiller de oylarını yüzde 13,7'ye çıkardılar. Federal koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti FDP ise 4 puan kaybederek yüzde 5'e düştü.

Schleswig-Holstein Eyalet yönetimindeki SPD ve Yeşillerle, eyalet partisi SSW'nin toplam oyları 46,4'ü buldu. Eyalet Parlamentosu seçiminde aldıkları toplam oy ise yüzde 48,2'ye ulaşmıştı. CDU ise eyalet parlamentosu seçiminde oyların yüzde 30,8'ini alabilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!