Alman liderden tartışmalı tarih yorumu: Kuş pisliği...

Almanya'da aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi liderlerinden Alexander Gauland'ın, Nazi dönemi ve Alman tarihindeki yerine yönelik yorumu ülkede tartışmalara yol açtı.

Alman liderden tartışmalı tarih yorumu: Kuş pisliği...

Eş Başkan Gauland, partisinin Gençlik Kolları toplantısında yaptığı  konuşmada,Almanya'nın Adolf Hitler'in ve Nazi Partisinin iktidarda olduğu 12  yılın sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini ancak bu dönemin Alman tarihinin  "küçük ve önemsiz bir bölümü" olduğunu belirterek, "Nazi dönemi bin yılı aşan  muzaffer Alman tarihi için ancak 'kuş pisliği kadar' bir lekedir." dedi.

Alexander Gauland'in bu yorumu sosyal medyada tartışmalara neden oldu.  BaşbakanAngela Merkel'in liderliğini yaptığı Hristiyan Demokrat Parti'nin Genel  Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Gauland'ın sözlerine Twitter'dan yanıt  verdi.

Karrenbauer, "50 milyon savaş kurbanı, Holokost ve topyekun harp,  Gauland ve partisi için kuş pisliğinden ibaret." paylaşımında bulundu.

Genel Sekreter, Alexander Gauland'ın ifadelerinin AfD'nin orta sınıf  saygınlığı ardına saklamaya çalıştığı asıl rengini ortaya koyduğunu da savundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!