Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alman istihbaratı yıllarca NSA bilgilerini kullanmış

Alman dış istihbaratının ABD'nin prizma programından haberdar olduğu ve toplanan bilgilerden de istediği bildirildi.

Alman istihbaratı yıllarca NSA bilgilerini kullanmış

Alman dış istihbarat teşkilatı 'Bundesnachrichtendienst' BND'nin yıllardan beri, Almanya dışında kaçırılan vatandaşlarını bulmak için Amerikan istihbarat teşkilatı 'National Security Agency' NSA'dan bilgi aldığı bildirildi. Almanya'nın en büyük bulvar gazetesi 'Bild' tarafından yayınlanan habere göre, BND özellikle Alman vatandaşlarının kayıt altına alınan telekomünikasyon iletişim bilgilerini istemiş.

Alman gazetesinin Amerikan resmi yetkililerinden aldığı bilgilere göre BND'nin NSA'dan geçmiş yıllarda bu yönde bilgi almış olması, Alman vatandaşlarına ait özel bilgileri NSA'nın takib ederek kayıt altına aldığını bildiğini gösteriyor.

Gazete haberinde özellikle Yemen ve Afganistan'da kaçırılan Alman vatandaşlarının yaptıkları telefon görüşmeleri ve e-mailleri hakkında NSA'dan bilgi almak için yardım istenmiş. NSA'nın hayati tehlike sözkonusu olduğunda 72 saat boyunca yargıç kararına gerek kalmadan kaçırılan kişilerin tüm iletişim bilgilerini değerlendirme yetkisi olduğu belirtildi. Kaçırılan Alman vatandaşlarının kurtarılması için bu şekilde birçok defa BND'ye NSA'dan bilgi aktarılmış.

Amerikan hükümet ve istihbarat yetkilileri, 'Bild' gazetesine verdikleri bilgide BND'nin yıllardan beri tehlikeli durumlarda istifade edebilmek için, adeta Almanya'nın tümünde vatandaşlar hakkında NSA'nın bilgi topladığını bildiğini ve gerektiğinde de bu bilgileri defalarca kullandığını kaydettiler. Aynı şekilde prizma programı ile neredeyse tüm elektronik iletişim bilgilerinin de kontrol edilerek kayıt altına alındığı Amerikan yetkililerinin 'Bild' gazetesine verdikleri demeçte onaylandı. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ise, Waşington'da yaptığı görüşmelerden sonra Amerikan istihbarat çalışmalarının sadece 'terörle mücadele, kitle imha silahlarının alım satımı ve organize suçlar' için belirli kişileri kontrol ve takib işi yaptığını söylemişti.

'Bild' gazetesinin birçok kaynaktan bilgi aldığını belirterek verdiği habere göre prizma gibi istihbarat programları tüm ülke genelinde elektronik iletişim içeriklerini kayıt altına alıyor. Genel olarak bu bilgiler 3 ile 6 ay boyunca kayıtlı tutulduktan sonra siliniyor. Ancak kim kime mail yazmış ve konusu bölümünde ne yazılmış gibi bilgiler ise bir daha hiç silinmemek üzere kayıt altına alınıyor

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!