Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ALMAN DEVİ ERDOĞAN'A VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Almanya'daki fuarda 4 yıl önce Türkiye'ye yatırım sözü veren Alman Elektronik devi Phoenix Contact, Bursa'da ilk fabrikasını açtı.

ALMAN DEVİ ERDOĞAN'A VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte açtıkları ve Türkiye'nin partner ülke olduğu 2007 Hannover Fuarı'nda "klemens"in mucidi Phoenix Contact'a "ülkemize de üretime bekleriz" demesi üzerine Phoenix Başkan Yardımcısı Frank Stührenberg yatırım sözü vermişti. Stührenberg, 4 yıl sonra dediğini yaptı ve Bursa Serbest Bölgesi'nde Acel Elektrik'i açtı.
Bursa Serbest Bölgesi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Phoenix Başkan Yardımcısı Frank Stührenberg, verdiği sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu yatırımın hayata geçmesinde büyük pay sahibi olan Kardeş Elektrik AŞ ve Phoenix Contact Türkiye Genel Müdürü Sırrı Kardeş'e teşekkür etti.
Acel Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Kardeş açılış töreninde yaptığı konuşmada, son 25 yıldır Phoenix Contact Türkiye'nin her yıl hızla geliştiğini söyledi. Sırrı Kardeş, "Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın karşılaştığı en büyük ekonomik krizde bile yatırım planlarına devam ettik. Kendi alanında en büyük pazar payına, 45 ülkede kendi organizasyonuna sahip Phoenix Contact'ın Almanya'daki 3, Polonya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki fabrikalarından sonra öncelikle
Türkiye'de ortak yatırım yapması bizleri bir Türk olarak gururlandırıyor. Bugün Phoenix Contact ürün gamında yer alan 50'yi aşkın ürün artık Acel Elektrik tarafından 'dünyadaki tek tedarikçi' sıfatına sahip. 2011 yılı sonuna kadar en güncel ürünlerden oluşan 90 kadar ürün aynı standart ve cihazlarla üretilerek Gemlik'ten dünyaya sevk ediliyor olacak" diye konuştu.
Phoenix Contact Stratejik Satınalma Grup Başkanı Andreas Kehl ise Türkiye ile yatırım temellerinin eskiye dayandığını belirterek, ortaklıkla yapılan yatırımın herkese hayırlı olmasını diledi.
Törene katılan Gemlik Kaymakamı Bilal Çetin de, Gemlik'ten dünyaya Türk üretimi ürünlerinin ihraç edilmesinin gurur verici olduğunu belirterek, yatırımların genişletilmesi için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Konuşmaların ardından tesisin açılışı gerçekleştirildi. Phoenix yöneticileri ile Kardeş Elektrik A.Ş yöneticileri ve çalışanları tesisi gezdi. Kardeş Elektrik A.Ş ve Phoenix Contact Türkiye Genel Müdürü Sırrı Kardeş, Gemlik Kaymakamı Bilal Çetin'e üretim tesisi hakkında bilgiler verdi.

ÜRETİM BREZİLYA YERİNE BURSA'DAN YAPILACAK
Alman Elektronik Devi Phoenix Contact'ın Almanya'da Blomberg, Lüdenscheid, Bad Pyrmont olmak üzere 3, Polonya, Çin, Hindistan, ABD ve Brezilya'da üretim tesisleri bulunuyor. Şirketin eskiden Brezilya'da üretilen birçok ürünü artık Türkiye'de üretiliyor. Türkiye'de üretilen 150 ayrı Phoenix Contact ürününün tamamı ihraç ediliyor. Türkiye'de yapılacak olan 50 ayrı ürün için Acel Elektrik tek tedarikçi ilan edildiğinden, bu ürünler tüm dünyada sadece Türkiye'den temin edilebilecek. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!