Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alman bakanın mikrofonu açık kalınca Türkiye sözleri ifşa oldu

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, kendisine Türkiye ile Yunanistan ile yapılan görüşmelerin nasıl geçtiğini sorulması üzerine, mikrofonların açık kaldığını unutarak, "Yunanistan iyiydi, Türk tarafı ise oldukça zorluydu" dedi

Alman bakanın mikrofonu açık kalınca Türkiye sözleri ifşa oldu

Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz gerilimi devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas arabuluculuk ve ortamı sakinleştirmek için önceki gün Atina ve Ankara'yı ziyaret etmişti. Görüşmelerin nasıl geçtiği ise Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer'in mikrofonu açık kalınca ortaya çıktı.

Almanya'nın arabuluculuk hamlesi uluslararası kamuoyunda pozitif bir gelişme olarak lanse edilirken dün akşam Berlin'de Avrupa Birliği ülkelerinin savunma bakanları bir araya geldi. 

Kritik zirve öncesinde kameralara poz veren Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell arasındaki bir diyalog mikrofonlar açık kalınca ortaya açıktı.

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimin sadece iki komşu ülke arasında yaşanan gerginlik olmadığını belirten Kramp-Karrenbauer, bu gerilimin AB ve NATO içindeki iş birliğini de etkilediğini ifade etti. Alman Savunma Bakanı, "Bu nedenle en kısa süre içinde mevcut gerilimin aşılarak gerginliğin azaltıması gerektiği konusunda aynı fikirdeyiz" şeklinde konuştu.

Ancak savunma bakanları toplantısı başlamadan önce bir açık mikrofon kazası yaşandı. Annegret Kramp-Karrenbauer ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, gazetecilere poz verirken mikrofonlarının açık olduğunu unuttu.

MİKROFONUN AÇIK OLDUĞUNU UNUTTULAR

Josep Borrell, mikrofonların açık olduğunu bilmedenarabuluculuk çabalarını ve görüşmelerin nasıl geçtiğini sorunca Alman bakan Kramp-Karrenbauer, "Zor geçti. Yunanistan tarafı biraz daha sorunsuzdu fakat Türkiye tarafı gerçekten çok zorluydu" dedi.

Borrell de, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan son münhasır ekonomik bölge anlaşmasıyla ilgili olarak "Türkler, Mısır ile yapılan bu anlaşmadan ötürü çok kızgın" dedi ve Türkiye'nin 'Yunanistan'ı güvenilir bulmadığını' söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!