Alkole de yazılı uyarı geliyor

Sigaradan sonra içki ambalajlarına da yazılı uyarı geliyor.

Alkole de yazılı uyarı geliyor

Sigaradan sonra içki ambalajlarına da yazılı uyarı geliyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirledi.

İçki ambalajları üzerinde artık 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar yer alacak.

Sigara paketleri gibi içki şişelerinin üzerinde de 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ve 'Alkol dostunuz değildir.' mesajları yer alacak. Uyarılar, ambalaj üzerinde kolayca görülebilecek bir yere, açıkça okunabilecek ve beyaz üzerine siyah yazı olacak şekilde yerleştirilecek.

Etiketlerin boyutları ise içki şişesinin büyüklüğüne göre değişecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman uygulamanın yararlı olacağını belirtiyor.

Karaman: "Avrupa Alkol Politikaları Birliği bunun daha ötesinde, yani ülkemizde uygulanacak olanların daha ötesinde, mesela alkolün kanser yaptığını, mesela altmıştan fazla hastalığa sebep olduğunu, alkolün şiddeti tahrik ettiğini gösteren başka uyarı etiketlerini de konulmasını öneriyoruz.

Karaman, gelecek nesillerin korunmasına atılan adımın önemli olduğunu vurguladı ve sözlerine şu şekilde deam etti:"Dolayısıylı biz, şu an ülkemizde yürürlüğe giren bu çok sevindirici gelişmenin bir başlangıç olmasını diliyoruz ve gençlerimizi, yeni yetişen nesilleri, alkol gibi kanser yapan, insanı öldüren bir çok organına ve dokusuna zarar veren bu zehirden uzak tutmak için, diğer uyarıların da arka arkaya gelmesini gerekli görüyoruz."

Yeni yasaya göre, ambalajında uyarı mesajı taşımayan alkollü içkiler satılamayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Benim Adım Gültepe 1. bölüm fragmanı izle Küçük Kıyamet 55. bölüm full izle, 21 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 7. bölüm full izle, 21 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 89. bölüm full izle, 21 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 7. bölüm fragmanı izle Medcezir 2. sezon fragmanı izle Güzel Köylü 9. bölüm full izle, 20 Ağustos 2014 Ulan İstanbul 10. bölüm fragmanı izle Anasının Oğlu 3. bölüm fragmanı izle Küçük Kıyamet 55. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 7. bölüm full izle, 19 Ağustos 2014 Güllerin Savaşı 6. bölüm full izle, 19 Ağustos 2014 Diğer Yarım 10. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 9. bölüm full izle, 18 Ağustos 2014 Kaçak Gelinler 9. bölüm full izle, 18 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 7. bölüm fragmanı izle Zengin Kız Fakir Oğlan 89. bölüm fragmanı izle Anasının Oğlu 2. bölüm full izle, 15 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 6. bölüm full izle, 15 Ağustos 2014 Diğer Yarım 9. bölüm full izle, 15 Ağustos 2014