Alkole de yazılı uyarı geliyor

Sigaradan sonra içki ambalajlarına da yazılı uyarı geliyor.

Alkole de yazılı uyarı geliyor

Sigaradan sonra içki ambalajlarına da yazılı uyarı geliyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirledi.

İçki ambalajları üzerinde artık 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar yer alacak.

Sigara paketleri gibi içki şişelerinin üzerinde de 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ve 'Alkol dostunuz değildir.' mesajları yer alacak. Uyarılar, ambalaj üzerinde kolayca görülebilecek bir yere, açıkça okunabilecek ve beyaz üzerine siyah yazı olacak şekilde yerleştirilecek.

Etiketlerin boyutları ise içki şişesinin büyüklüğüne göre değişecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman uygulamanın yararlı olacağını belirtiyor.

Karaman: "Avrupa Alkol Politikaları Birliği bunun daha ötesinde, yani ülkemizde uygulanacak olanların daha ötesinde, mesela alkolün kanser yaptığını, mesela altmıştan fazla hastalığa sebep olduğunu, alkolün şiddeti tahrik ettiğini gösteren başka uyarı etiketlerini de konulmasını öneriyoruz.

Karaman, gelecek nesillerin korunmasına atılan adımın önemli olduğunu vurguladı ve sözlerine şu şekilde deam etti:"Dolayısıylı biz, şu an ülkemizde yürürlüğe giren bu çok sevindirici gelişmenin bir başlangıç olmasını diliyoruz ve gençlerimizi, yeni yetişen nesilleri, alkol gibi kanser yapan, insanı öldüren bir çok organına ve dokusuna zarar veren bu zehirden uzak tutmak için, diğer uyarıların da arka arkaya gelmesini gerekli görüyoruz."

Yeni yasaya göre, ambalajında uyarı mesajı taşımayan alkollü içkiler satılamayacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Küçük Gelin 43. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Seksenler 122. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Diğer Yarım 12. bölüm fragmanı izle Kalp Hırsızı 2. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 11. bölüm full izle, 01 Eylül 2014 Kaçak Gelinler 11. bölüm full izle, 01 Ekim 2014 Seksenler 122. bölüm fragmanı izle 1 Erkek 1 Kadın 1 Çocuk 1. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm fragmanı izle Medcezir dizisi 39. bölüm ne zaman yayınlanacak? Anasının Oğlu 4. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 8. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Diğer Yarım 11. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Küçük Kıyamet 56. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 8. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Anasının Oğlu 4. bölüm fragmanı izle Küçük Gelin 42. bölüm fragmanı izle Yılanların Öcü 1. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014