Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alkol yasağı Avrupa'da nasıl uygulanıyor?

Tüm yurtta uygulanmaya başlanan alkol satış yasağı Avrupa Birliği ülkelerinde daha sert uygulanıyor. Türkiye'de 18 yaş üstüne alkol satışı yapılırken, Avrupa'da alkolle mücadelede ilk sırada bulunan Fransa, Finlandiya ve Norveç'te ise yüksek alkollü içecekleri 20 yaşından büyükler satın alabiliyor.

Alkol yasağı Avrupa'da nasıl uygulanıyor?


 

Mayıs ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı 6487 sayılı yasa ile alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında satışının yasaklandığı yasa saat 00.00'dan itibaren uygulanmaya başladı. Yasayla birlikte saat 22.00'dan sonra alkol satışı yapan işletmelere 29 bin 303 lira ile 146 bin 527 liraya varan para cezası kesilecek.

Ancak bu uygulamaya Türkiye'nin kapısında beklediği Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde daha sert uygulanıyor.

Danimarka'da 2009'da yürürlüğe giren yasaya göre, yüksek alkollü içeceklerin satışı günün her saatinde 18 yaşından küçüklere kesinlikle yasak. 16 yaşından küçüklere ise hiçbir alkollü içecek satışı yapılmıyor. Alkollü içecek satmak için 'satış belgesi' alınması zorunluluğu var. İçki satan yerler, alkol satışını düzenleyen ilgili kanun maddesini müşterilerin rahatça göreceği bir yere asmak zorunda. Kanunu hiçe sayan işyerlerine hayli yüksek cezalar yazıldığı gibi, bu yerlerin alkol satış belgesi iptal ediliyor.

Hollanda, İsviçre, Almanya ve Avusturya'da da 16 yaşından küçüklere hiçbir içki satışı, 18 yaşından küçüklere ise yüksek alkollü içki satışı yapılmıyor. Avrupa'da alkolle mücadelede ilk sırada bulunan Fransa, Finlandiya ve Norveç'te ise 18 yaşından küçüklere bira dahil hiçbir alkollü içecek satılmıyor. Yüksek alkollü içecekleri ise ancak 20 yaşından büyükler satın alabiliyor. Fransa'da benzin istasyonlarında saat 18.00'den saat 08.00'e kadar her türlü içki satışı yasak. Benzer uygulama daha sert bir şekilde İsveç'te de uygulanıyor. Akşam saat 6'dan sonra hangi yaşta olursa olsun hiç kimseye içki satışı yapılmıyor. İçki satan marketler, reyonlarını kapatarak yasağı uyguluyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!