Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alinur Aktaş'tan Bursada Bugün'e özel açıklamalar (ÖZEL HABER)

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Aysın Komitgan'ın Bursada Bugün TV'de sunduğu Gün'Aysın' programının konuğu oldu. Başkan Aktaş, "Biz kimseden kullanmadığı suyu almadık, kimse kullanmadığı suyun parasını ödemiyor" dedi. Aktaş, "Yunuseli'de asla yüksek binalar olmayacak. Ben yeni bir hata yapmayacağım, mevcut hataları da düzeltmeye çalışacağım" dedi.

Alinur Aktaş'tan Bursada Bugün'e özel açıklamalar (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Alinur Aktaş, Bursa gündemine ve Büyükşehir Belediyesinin projelerine dair açıklamalarda bulundu.

"BURSALILAR OLARAK HANLAR BÖLGESİ'Nİ YENİDEN KEŞFEDECEĞİZ"

Bursa gündemindeki en büyük ve önemli projelerden olan Hanlar Bölgesi Projesi hakkında bilgi veren Aktaş, "Bursa'yla alakalı, her belediye başkanımızın, hatta Bursa'da yaşayan her bireyin bir öngörüsü var. Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, kadın erkek, yaşlı çocuk herkes biliyor ki burası bir tarih şehri. Hızlı büyüme yüzünden tarihi mirasın bir miktar ötelendiğine dair ön yargılar var. Bursa UNESCO dünya mirası listesinde, barındırdığı değerlerle bu listeye girdi. Bu değerleri muhafaza etmek, bu değerlerin etrafını açmak bizim için olmazsa olmaz konulardan bir tanesi. Öte yandan Bursa'nın bir modern yüzü de var. Yüksek katlı binaların lokasyonu çok önemli, bu binalar şehrin hüvviyetini bozmamalı, tarihine zarar vermemeli. Bu manada geçmişle geleceği bir arada yaşatacak, vizyoner, Bursa'yı daha ileriye taşıyacak, yapıları da ortaya koymamız gerekiyor. Hanlar Bölgesi Bursa için çok özel, içinde birçok tarihi yapıyı barındırıyor ancak şu anki durumu dışarıdan gelenler için değil burada yaşayanlar için bile çekici değil. Bu yapıları ortaya çıkarmak her başkanın hayaliydi ancak pek çoğu bunu dillendirmedi. Hanlar Bölgesi ve Hisar Bölgesi arasında kale duvarı gibi duran binaların yıkılmasıyla ilgili projelerimizi hayata geçirdik. Bu süreci 2021 ortalarına kadar tamamlayıp uygulamaya koyacağız. Ben gece gündüz, kadın erkek herkes Hanlar Bölgesi'nde rahatlıkla gezebilsin istiyorum. Kuralları olan, turistlerin de hemşerilerimizin de huzuru bulabileceği bir alan olması hedefimiz. Lütfen gidip oralara baksınlar, bittikten sonra bu tarihi güzellikler ortaya çıktıktan sonra ne kadar farklı olacağını göreceğiz. Bırakın turistleri Bursalılar olarak Hanlar Bölgesi'ni yeniden keşfedeceğiz. Bu Bursa'nın projesidir, hep birlikte bunu gerçekleştirmek için bir irade ortaya koymalıyız. Projenin yüzde 50'si bakanlık hibesi, yüzde 50'si ise uzun dönem ödemeli kredi olarak finanse ediliyor. Bu yüzden projenin yarım kalacağı gibi bir endişe olmasın. 2021 ortası itibariyle kamulaştırmayı ve yıkımları, 2022 sonuna kadar proje bitirmeyi umuyoruz. Biz bu bölgeyi gerçek anlamda yayalaştırmak için o aks üzerindeki araç geçişini minimuma indireceğiz. Bursa sadece yaparak değil yıkarak da güzelleşir, lüks gibi gözüken bu yıkımların bir ihtiyaç olduğu anlaşılmalı" ifadelerini kullandı.

"ŞEHİR STRATEJİ BELGESİ BİR YOL HARİTASIDIR"

Alinur Aktaş, geçtiğimiz günlerde ortaya koyulan, Şehir Strateji Belgesi ile ilgili olarak, "Cumhurbaşkanımız, 31 Mart seçimleri öncesinde bir talimat verdi ve şehirlerin strateji belgesi olması gerek dedi. Benim şehirle alakalı bir hayalim, vizyonum var ama biz bu şehirde 3 milyon kişi yaşıyoruz, hepimizin görüşü önemli ve değerlendirilmeli. Şehir Strateji Belgesi, vatandaşla yapılan binlerce görüşmenin sokağa yansımasıdır. Hedeflerimize kararlılıkla giderken şehrin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bursa'nın her bir köşesini mevcut potansiyelleriyle değerlendirerek, bir yol haritasını izlememiz lazım. Şehir Strateji Belgesi bir yol haritasıdır ve ben inanıyorum ki Bursa'da yaşayan her vatandaş bu belgeyi okuyarak Bursa'yla alakalı fikir sahibi olabilir" dedi.

"ŞEHRİ SAĞLIKLI VE DOĞRU ŞEKİLDE BÜYÜTMELİYİZ"

Aktaş, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nun yıkılmasına bazı çevrelerce karşı çıkılmasına anlam veremediğini ifade ederek, "Millet Bahçesi'nin yanındaki Atatürk Spor Salonu oldukça eski bir bina, hiçbir estetiği ve koruma özelliği olmayan bir yapı. İnsanların buna engel olmak istemesini anlayamıyorum,  buralar şehrin çöküntü bölgeleri. Yeni yapacağımız yapının adını da Gazi Mustafa Kemal Atatürk yapacağımızı açıkladık. Bu binaları muhafaza etmeye çalışmanın sağlıklı bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Eskiyen bir şey varsa bunu yıkmak zorundayız, korunacak tarihi bir yapıdan bahsetmiyoruz. Mukavemetini kaybetmiş bir yapıdan bahsediyoruz. Ben yeni bir hata yapmayacağım, mevcut hataları da düzeltmeye çalışacağım. Şehri sağlıklı ve doğru şekilde büyütmeliyiz" şeklinde konuştu.

"YUNUSELİ'DE YÜKSEK BİNALAR OLMAYACAK"

Alinur Aktaş, Yunuseli Havaalanı'nın imara açılması sorusuna, "Yunuseli Havaalanı ile ilgili bizim rant yaklaşımında olduğumuz düşünülüyor, ancak yanlış. Bursa'da kentsel dönüşümü nasıl yapacağız bunu düşünmek gerek. Biz daha önce 3-4 katlı binaları yıkıp 13-14 kat yaptık olmadığını gördük. Bizim yeni alanlar açmamız gerek. Yunuseli'de bu manada incelediğimiz alanlardan biri, ancak Doğanbey örneğindeki gibi olmayacağını herkesin bilmesi gerek. Şehrin büyümesinin araçların çıkardığı emisyon gazından, eğitimden sağlığa, trafikten, hava kirliliğine birçok parametresi var. Yunuseli'de asla yüksek binalar olmayacak. Yeşil alanları ortadan kaldıralım demiyoruz, yeni yeşil alanlar oluşturalım diyoruz" yanıtını verdi.

"KİMSE KULLANMADIĞI SUYUN PARASINI ÖDEMİYOR"

"Türkiye'de 30 büyükşehir var, 11 belediyede çevre temizlik bedeli ve katı atık bertaraf bedeli var, bu parayı ilçe belediyeleri alıyor. Faturaların yükselme sebebi bunlar. Bu para bizim değil, ilçe belediyelerine giden para. Ocak, şubat, mart ayında vatandaşa normal faturalar gitti. Bu aylar su tüketiminin en düşük olduğu aylar. Nisan ayında bir karar aldık, kimsenin evine endeks okumaya gitmedik ortalamanın yüzde 50'si neyse fatura bedeli olarak onu yansıttık. Mayıs ayında ortalamanın yüzde 80'ini aldık. Biz kimseden kullanmadığı suyu almadık, kimse kullanmadığı suyun parasını ödemiyor. Önceki birikmiş kullanımlar ödeniyor. Kanuna göre bu faturalar bertaraf edilemez yalnızca ötelenebilir. Ödemeleri uzattık, suları kesmiyoruz, faiz uygulamıyoruz" dedi.

"BURSA'YA DEĞER KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Alinur Aktaş, Aysın Komitgan'ın, Bursa'yı iyi yönettiğinize inanıyor musunuz sorusuna ise, "Ekibimiz dinamik, çalınacak tüm kapıları çalıyoruz. Yönetim konusunda eksiğim olduğunu düşünmüyorum. Bu görev eninde sonunda bitecek, önemli olan görev sürecinde yaptıklarınız yapamadıklarınız. Bence yol haritası önemli, Şehir Stratejisi de bu yol haritasının önemli bir adımı. Biz Bursa'ya değer katmaya devam edeceğiz" cevabını vererek sözlerine son verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!