Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alıç tezgâhtaki yerini aldı! (ÖZEL HABER)

Ormanlık alanlarda yetişen alıç tezgâhlarda ve aktarlarda yerini almaya başladı. Birçok faydası olan alıç, özellikle kalp ve damar sağlığına çok iyi geliyor.

Alıç tezgâhtaki yerini aldı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Alıç meyvesinin hasat zamanı başladı.

Hem yaş hem kuru olarak satılan alıç tezgâhlarda yerini aldı.

Başta kalp ve damar sağlığına iyi gelen alıç,  kuru ve yaş tüketilmesinin yanı sıra hem sirke hem de marmelat olarak tüketilebiliyor.

"YEMEKLERDEN SONRA SODA NİYETİNE KULLANILABİLİYOR"

Aktar Samet Esin, "Alıç bizim dağ yöresinde çok çıkıyor. Bursalılar olarak bu yönden çok şanslıyız. Alıç meyvesini yaş olarak tüketebiliyoruz. Bunun yanı sıra kurutup, çay olarak tüketebiliyoruz. Damar açıcı özelliği var. Kalp hastalıklarına, strese ve kabızlığa iyi geliyor. Yapmasını bilenler ya da yapmak isteyenler sirkesini de tüketiyorlar. Bir şişeye belli miktarda alıç koyup, sirke mayasıyla birlikte kendi sirkenizi yapabilirsiniz. Sirkesi sindirim sistemine çok iyi geliyor. Hatta yemeklerden sonra soda niyetine kullanılabiliyor" dedi.

"BURSA HALKI ALIÇ MEYVESİNİ YILLARDIR TÜKETİYOR"

"Marmelatı da efsane oluyor" diyen Samet Esin, "İçine asla şeker atmıyoruz. Zaten doğal ve ekşi bir tadı var. Vatandaşın talebi çok fazla. Bursa halkı alıç meyvesini yıllardır tüketiyor. Hatta eskiden okul önlerinde alıç satılırdı. Şu anda pazar tezgâhlarında yerini aldı. Yaş ve kuru alıç meyvesinin kilosu 20 ile 25 lira arasında satılıyor" diye konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!