Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Alevi katliamının, gerçeklikle alakası yok"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Alevilerin Yavuz Sultan Selim ismine tepkisini değerlendirirken yapılan araştırmaları örnek gösterdi: Alevi katliamı bir efsanedir, gerçeklikle alakası yoktur.

''Alevi katliamının, gerçeklikle alakası yok''

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında 3. köprü güzergahında yanlışlık yapıldığı iddialarına yanıt verdi.

Bakan Yıldırım, "Köprünün güzergahı ile ilgili hiçbir yanlışlık yoktur" diyerek iddialara son verdi: Yapılan değişiklikler güzergâhın esasına etki etmeyen değişikliklerdir, bunlar da iş başlamadan önce yapılmış değişikliklerdir. Bunun üzerinden siyaset yapmak yaklaşan yerel seçimlere yöneliktir" dedi.

Köprünün adı

Bakan Yıldırım köprünün adına gelen tepkileri ise şöyle değerlendirdi: "Köprünün adı değişmeyecek. Yavuz Sultan Selim Alevi kırımına dair iddialar soyut iddialardır. Bunu İstanbul Üniversitesi Feridun Emecen yıllar süren çalışmalarıyla ortaya çıkarmıştır. 'Alevi katliamı bir efsanedir, gerçeklikle alakası yoktur' diye ortaya koymuştur. Bu iki Türk sultanının kaprisidir, 'sen üstünsün ben üstünüm' savaşıdır.

Artık bunları aşmamız lazım. Aleviler Alevi hassasiyeti, Sünniler Sünni hassasiyeti... Aşalım artık bunları.

Aday olmayacağım

Binali Yıldırım Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacağı iddiaları için ise "Aday olmayı düşünmüyorum, benim yapacak başka çok işim var" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!