Alevi Bektaşi sorunları masaya yatırıldı

Kültür Bakanı Ömer Çelik, Almanya Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü Başkanı Gülizar Cengiz'i kabul etti.

Alevi Bektaşi sorunları masaya yatırıldı

Enstitü Başkanı Cengiz'e Enstitü Bilim Kurulu'nun eşlik ettiği kabulde, heyet Bakan Çelik'e Alevi Bektaşi toplumunun sorunlarına ilişkin bir rapor sundu. Yaklaşık bir saat süren kabulde Çelik'e sunulan rapor, Alevi Bektaşi toplumu fertleri ile yapılan birebir görüşmeleri, toplumun sorunlarını ve Enstitü Bilim Kurulunun çözüm önerilerini içerdiği öğrenildi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Bakan Çelik ile Enstitünün bu rapora ilişkin görüşmesi ve raporun çıkış noktası ise Çelik'in Temmuz ayında Almanya'ya gerçekleştirdiği ziyarete dayanıyor.

Duesseldorf'ta Demokrasiye Saygı Mitingi öncesinde Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü heyetini kabul eden Bakan Çelik, sorunlarını ve taleplerini dinlediği heyete, kendisinin bu çalışmaları desteklediğini ve devamından yana olduğunu, hükümetin de Alevilik konusunda yaptığı çalışmaları anlatarak atacağı adımlara ilişkin bilgi vermişti.

Kültür Bakanı Çelik'in isteği üzerine gerçekleşen Almanya kabulünde Enstitü Başkanı Cengiz'in, Alevi Bektaşi toplumunun çalışmalarından bahsetmesi üzerine Çelik bu çalışmaları raporlaştırarak kendisine de ulaştırmalarını istemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!