Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alerjiye karşı polensiz ağaç

Japon bilim insanları polenlere alerjisi olanlar için vazgeçilmez bir keşfe imza attı. Uzmanlar genetik çapraz gen yöntemiyle polensiz sedir ağacı üretti.

Alerjiye karşı polensiz ağaç

 

Japon bilim insanlar poelnsiz sedir ağacı üreterek bir ilke imza attı. Orman ve orman Ürünleri Araştırmaları Enstitüsü uzmanları ilk kez poelsiz ve alerji yapmayan bir sedir ağacı üretmeyi başardıklarını açıkladı. Genetik yeniden brileşme yöntemini kullandıklarını ifade eden bilim insanları bitkilerin DNA'sını değiştirerek bölgeye özel polen üretmeyen bir ağaç ortaya çıkardıkalrını açıkladı.

Araştırmaya öncülük eden Katsuaki Ishii, Amerikalı uzmanların polensiz çam ağacı üretmelerine rağmen sedir aağacında başarılı olamadığını söyledi. Tamamen polenden yoksun olan ağaç henüz deneysel aşamada ama düşük polenli ağaç Japonya'nın birçok bölgesinde yetişiyor.

Japonya'da son 30 yılda tozdan alerji olanların sayısı üç kat arttı. Japonların dörtte biri her yıl toz alerjisinden etlileniyor ve bu yıl polen ölçümlerinin yüksek olduğu belirtiliyor. Ölçümlere göre geçen ilkbahara göre bu yıl beş kat daha fazla polen var.

Uzmanlar Japonya'da bu yıl polenlerin bu kadar hızlı armasının nedeni olarak sıcakların ani artması, geçen yıl yazın sıcak geçmesi ve Sugi adı verilen sedir ağaçlarının çok sayıda olması olarak gösteriyor.

Japonya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sedir ağacı dikimi arttı. Çünkü savaş sonrası inşaat patlamasına katkı amacıyla ekildi. O günden bugüne ağaç talebi düştü ve ağaçlar yaşlandı ve daha fazla polen yaymaya başladı.

Japon'da polene karşı girişimciler de boş durmadı. Ülkede polen maskesi, anti-polen gözlüğü, burun tıpası, burun spreyi ve portatif hava temizleyici sektörü oldukça gelişti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!