Alerjisi olan çocuğu obeziteden koruyun

Okulların açılmasıyla birlikte kantinlerde satılan gıdaların içerikleri bir kez daha gündeme gelmeye başladı. Aşırı şekerli ürünlerin tüketilmesiyle birlikte çocuklarda obezitenin tetiklenebileceğini vurgulayan uzmanlar, özellikle alerjisi veya astımı bulunan çocukların bu yiyeceklerden uzak tutulması gerektiğinin altını çiziyor.

Alerjisi olan çocuğu obeziteden koruyun

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Allerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan, okul kantinlerinde bulunan ve çocukların tüketimine sunulan yiyeceklerin iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi. Besin alerjisi bulunan çocuklara alerjik oldukları bilinen besinlerin verilmesi ile şiddetli alerji tablolarının ortaya çıkabileceğine işaret eden Prof. Dr. Nihat Sapan; "Ayrıca besin içerikleri sağlıklı çocukların bile tüketebileceği şekilde olmalıdır. Özellikle aşırı şekerli olan besinlerin tüketilmesi ile çocuklarda küçük yaşlarda obezite yani aşırı kiloluluk problemi ortaya çıkabilmektedir. Alerjik çocukların astımlı çocukların obeziteden korunmaları son derece önemlidir" diye konuştu. Sapan ayrıca, okul çağına gelen astımlı çocukların iyi havalandırılmayan sınıf ortamlarında hastalık bulgularının yeniden ortaya çıkabileceğini ve viralenfeksiyonların kolayca bir çocuktan diğerine bulaşabileceğini aktardı.

KİRLİ HAVA ÇOCUKLARDA ALERJİ VE ASTIMI TETİKLİYOR

Türkiye'de çocuklarda görülen en önemli alerji probleminin besin alerjileri ve alerjik astım olduğunu kaydeden Sapan; "Çocukları arasında astım ve alerji sıklığının eskiye göre artmış olmasının günümüzdeki çevre kirliliği ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Gerçekten de hava kirliliğinin daha yoğun şekilde yaşandığı bölgelerde alerjik astım sıklığı artmakta, Ayrıca astım atakları daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. Besin alerjilerine bakacak olursak eskiye oranla yine bir artış olduğu görülmektedir. Bunun nedeni olarak besinlerin elde ediş biçimlerindeki farklılıkların ve katkı maddelerinin etkili olduğu düşünülmektedir" dedi.

AİLELERE ANNE SÜTÜ VE SİGARADAN UZAK DURMA TAVSİYESİ

Çocuklarında astım ve alerji sorunu olan ailelere kesinlikle sigara kullanmamaları uyarısında bulunan Çocuk Allerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan, bebeklerin de en az altı ay veya bir yıl süre boyunca anne sütü ile beslenilmesini tavsiye etti. Kalabalık ve kapalı ortamların, havalandırılması iyi olmayan veya nemli evlerin alerjen miktarını yükselttiğini belirten Prof. Dr. Nihat Sapan, böyle ortamlarda bulunan çocuklarda astım şikayetlerinde artış meydana geldiğini aktardı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!