Albayrak: Türkiye büyümesini hız kesmeden sürdürüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Birilerinin oluşturmaya çalıştığı karamsar tablolara rağmen Türkiye, başta enerji yatırımları olmak üzere her alanda küresel yatırımları çekmeye devam ediyor" dedi.

Albayrak: Türkiye büyümesini hız kesmeden sürdürüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Opet Kadın İstihdamını Artırma Projesi Tanıtım Toplantısı"na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Albayrak, kadınlara iş hayatında daha fazla yer verilmesinin önemine dikkat çekti. Yapılan araştırmalarda kadınların aktif rol aldığı şirketlerde karlılık ve verimliliğin daha yüksek çıktığını ifade eden Albayrak, kadınlara kariyerlerinde ilerlemeleri için daha fazla terfi ve yükselme olanakları sunulması gerektiğini dile getirdi. Albayrak, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğine dikkat çekerek, kadınlara karar alma mekanizmalarında daha fazla yer verilmesi tavsiyesinde bulundu. Enerji sektöründe çalışan beyaz yakalı kadınların yüzde 91'inin üniversite ve üstü eğitim düzeyine sahip olduğuna vurgu yapan Albayrak, "Böylesine muazzam bir birikimi yönetim kademesine ne kadar fazla entegre edersek bu başarı, bu karlılık, bu düzey daha da artacak. Bu farkındalığı oluşturmak için Türkiye'de ilk kez enerjide başarılarıyla örnek olacak kadınlarımızı göstermek için Türkiye'de Enerji Veren Kadınlar Ödül Programı'nı gerçekleştirdik. Kadın istihdamını arttırmak için şirketlerin özel programlar uygulaması, bununla ilgili farkındalık oluşturacak projeler gerçekleştirmesi çok önemli" diye konuştu. 

TÜRKİYE BÜYÜMESİNİ HIZ KESMEDEN SÜRDÜRÜYOR" 

Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi, tüm bu anlamda daha büyük ve güçlü Türkiye hedeflerine ulaşmasının bu tür proje ve yatırımlarla daha da güçleneceğini belirten Albayrak, şunları kaydetti: 

"Daha dengeli ve sürdürülebilir büyüme için nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın ekonomiye katılımının daha fazla teşvik edilmesi kesinlikle elzemdir. Artık ekonomik sınırların olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Kadınlarımızın özellikle enerji teknolojilerinde ortaya koyacağı her başarı bölgenin enerji teknolojilerinde üretim üssü olma hedefimize, Türkiye'nin üretim üssü olma hedefine çok güçlü bir katkı sağlayacak. Türkiye, büyümeyi, tarihi projeleri hayata geçirmeyi hız kesmeden sürdürüyor. Birilerinin oluşturmaya çalıştığı karamsar tablolara rağmen Türkiye, başta enerji yatırımları olmak üzere her alanda küresel yatırımları çekmeye, dünyaya parmak ısırtan yerli ve yabancı yatırımcılarla ortaklıklarla birlikte hayata geçirdiği projelerine son sürat devam ediyor." 

Albayrak, "Dün, önemli bir adımını daha geçtiğimiz 5.4 milyar metreküp kapasiteyle dünyanın en büyük doğalgaz depolama tesislerinden biri olacak olan Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi bunun en güzel örneği. Dün, Dünya Bankası tarafından yaklaşık 600 milyon dolarlık projenin son onayı tamamlandı. Üstüne üstlük Asya Yatırım Kalkınma Bankası'ndan da ön onay 600 milyon dolar kabul oldu, son onayı Haziran'da alıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"BİZLERE DÜŞEN EN BÜYÜK SORUMLULUK KADINLARIMIZI ENERJİDE DAHA FAZLA ÖN PLANDA GÖRÜNÜR KILMAKTIR" 

Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine inşa edildiğinin altını çizen Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisindeki bu güçlü yürüyüşün 24 Haziran'dan sonra koşarak devam edeceğini ifade etti. Türkiye'de enerji sektörü büyürken, bu büyümede kadınların da elinin eksik olmamasını istediklerini dile getiren Albayrak, "Bu büyümede incelikten, zerafetten, merhametten ve analitik bakış açısından mahrum kalmasın. Gençlerimizi, özellikle lise ve üniversitede okuyan kızlarımızı enerji sektörüne çekmek için sektörü ve olanaklarını çok iyi anlatmamız gerekir. Bizlere düşen en büyük sorumluluk kadınlarımızı enerjide daha fazla ön planda görünür kılmaktır. Yaptıkları işleri, başarı hikayelerini kamuoyunun gündemine daha fazla getirmek, gençlere ilham verecek rol model kadınlarımızı daha fazla öne çıkarmaktır" dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulunca, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi'nin genişletme çalışmaları için ilk 7 yılı geri ödemesiz, 22,5 yıl vadeli 600 milyon dolarlık kredinin onaylanmasının önemine değinerek, "Böyle bir iklimde, Türkiye'nin böyle bir krediyi finanse etmiş olması Türkiye'ye, buradaki istikrara ve ülke ekonomisinin geleceğine duyulan güvenin en net göstergelerinden biridir. Birileri ne derse desin, bu inanç ve benzeri yatırımlar 24 Haziran'dan sonra da katlanarak ve güçlenerek büyümeye devam edecek" dedi.

Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde, OPET ve İŞKUR iş birliğiyle Türkiye'de kadın istihdamını artırmaya yönelik "OPET'te Kadın Gücü" projesinin imza töreninde konuştu.

Türkiye'nin özellikle bu yıl "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" projesi özelinde kadın istihdamına yönelik önemli bir süreci başlattığının altını çizen Albayrak, "Kadın istihdamı açısından güzel ve önemli bir yıl oldu. OPET tarafından hayata geçirilen bu proje, sürece çok önemli katkı sunacak." değerlendirmesinde bulundu. Albayrak, dünyada teknoloji ve trendlerin çok hızlı bir dinamik içinde değiştini, ancak esas değişimin zihinlerde olması gerektiğini söyledi.

Dünyada belirli konularda mevcut algıların yıkılması gerektiğine dikkati çeken Albayrak, şöyle devam etti: "Bu yanlış algılardan en muzdarip olan sektörlerden biri de enerji. Bu sektör, yıllarca erkek egemen bir sektör olarak bilindi. İnsanlar enerji sektöründe, özellikle sahada kadın çalışan gördüklerinde şaşırıyorlar. Aslında üzerinde durmamız ve sorgulamamız gereken bu değil, daha aktif katılımı engelleyen sebeplerin yok edilmesi lazım. Petrol sahalarında arama yapan, yüzlerce metre yüksekliğe tırmanarak elektrik direklerini tamir eden, emek yoğun alanlarda kadın çalışanlar görmemiz mümkün. Enerji sektörü herkese açık bir alan. Sektörü olarak kadınlarımızın çok yönlü iş yapma becerilerine, organizasyon ve planlama yeteneklerine, titizlik ve duyarlılıklarına olan ihtiyacımız en üst düzeyde."

Bakan Albayrak ayrıca, araştırmalara göre kadınların aktif rol aldığı şirketlerde karlılık ve verimliliğin yükseldiğini vurguladı.

'PROJELER SON SÜRAT DEVAM EDİYOR'

Albayrak, bazı çevrelerin ekonomide karamsar bir tablo oluşturmaya çalıştığını, ancak Türkiye'nin tarihi projeleri hayata geçirmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye'ni tüm bu yaşananlara rağmen "dünyaya parmak ısırtan projeleri" yerli ve yabancı yatırımcılarla hayata geçirmeye son sürat devam ettiğine işaret eden Albayrak, şunları kaydetti: "Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi için 600 milyon dolarlık kredi dün onaylandı. Üstüne üstlük Asya Yatırım Kalkınma Bankası'ndan da ön onaylı 600 milyon dolarlık dilim kabul gördü. Son onayı haziran ayında alıyoruz. Böyle bir iklimde Türkiye'nin böyle bir krediyi finanse etmiş olması Türkiye'ye, buradaki istikrara ve ülke ekonomisinin geleceğine duyulan güvenin en net göstergelerinden biridir. Birileri ne derse desin bu inanç ve benzeri yatırımlar, 24 Haziran'dan sonra da katlanarak ve güçlenerek büyümeye devam edecek. Türkiye ekonomisi, bu güçlü yürüyüşe 24 Haziran'dan sonra koşarak devam edecek. Türkiye ve enerji sektörü büyürken bu büyümede kadınlarımızın da eli eksik olmasın istiyoruz."

Törende konuşan OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk de istasyonlarındaki bin 541 kadın çalışanın, 2020'ye kadar 3 bin 500 kişi daha artırılarak 5 bini geçeceğini kaydetti. Proje kapsamında, her OPET istasyonunda en az iki kadın istihdam edilmesi hedefleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!