Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alaşar Mahallesi tarımı bırakıyor mu? ÖZEL HABER

Bursa'da sanayinin arasında kalan köyde tarım iflas etmek üzere. Fabrikalarda çalışmaya başlayan köylüler, tarım arazilerini kullanmadıkları için bölgenin imara açılmasını istiyor.

Alaşar Mahallesi tarımı bırakıyor mu? ÖZEL HABER

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Alaşar Mahallesi muhtarı İdris Aydın, Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada, mahallenin bin 500 nüfusa sahip olduğunu belirterek, "Mahallemiz dışardan göç alan bir mahalle. Mahallemiz köy gibi görünse de köylüler fabrikalarda çalışarak geçimini sağlıyor. Tarım çok az bir seviyede kaldı. Sanayi içinde kalan mahallemizde yüzde 5'lik bir kesim tarım ile uğraşıyor. Onlar da artık tarımı bırakma noktasına geldi" dedi.

TARIM ARAZİLERİ İMARA AÇILMALI
Alaşar Mahallesi'nin tarımdan uzaklaşması sonucunda imar sorununun ortaya çıktığına dikkat çeken İdris Aydın, "İnsanlarımız 1-2 dönüm arazide tarım yapmak istemiyor. Bu nedenle imar sorunu ortaya çıkmıştır. Mahallemizdeki tarım arazilerinin artık imara açılması gerekiyor. Mahallemize köy diyemiyoruz. Çünkü tarım ile ilgili bir şey yok. Bu arazilerin imara açılmasıyla mahalleli rahat nefes alacaktır" diye konuştu.

EN BÜYÜK SORUN ULAŞIM
Mahallenin en büyük sorununun ulaşım olduğunun altını çizen muhtar İdris Aydın, "Daha önce Heykel'e çıkan otobüsümüz Ovaakça ile birlikte şuanda Terminal-Ovaakça olarak kullanılıyor. Akşam saat 8'e kadar çalışan otobüs, akşam çalışmıyor. Mahalle sakinlerimiz buna tepki gösteriyor" dedi.

SPOR KULÜBÜ LİGİN ORTASINDA SEYREDİYOR
Eğitim konusunda bir hayırsever vatandaş sayesinde mahalleye yeni okul yapıldığını ifade eden Aydın, "Sağlık konusunda Ovaakça'ya bağlıyız. Spor kulübümüz 2006 yılında kuruldu. Amacımız spor yapmak. Bir kez şampiyonluğa oynadık, şimdi ligin ortalarında mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu konuda belediyemiz çok güzel bir halı saha tesisi kazandırdı. Burada spor faaliyetlerimizi sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

Alaşar Mahallesi tarımı bırakıyor mu? ÖZEL HABER Alaşar Mahallesi tarımı bırakıyor mu? ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!