Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Alaattin Karadağ'ı öldüren polise beraat

Polis memuru Oğuzhan Vural, Esenyurt'ta "dur" ihtarına uymayarak kaçan Alaattin Karadağ'ın öldürülmesine ilişkin, müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davadan beraat etti.

Alaattin Karadağ'ı öldüren polise beraat


 

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, mağdur-sanık Oğuzhan Vural ve avukat Tolga Yurdakul ile müdahil Abdullah Karadağ ve vekilleri katıldı.

Müdahil vekili Murat Çelik, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Doğar'ın davaya iki celse önce katıldığını, ancak hemen mütala verdiğini belirterek eleştiride bulunurken, dosyada bulunan ekspertiz raporlarına göre maktul Alaattin Karadağ'ın sağ elinde 'atış artığı izi' bulunduğunun belirtildiği, ancak sanık ve tanıkların maktulun sol eliyle ateş ettiğini savunduklarını söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Doğar'ın bu durumu göz önüne almadığını ifade eden Çelik, beyanında şunlara yer verdi: "Yine keşif konusunda da, daha önce keşif yapılması yönünde karar verilmesine rağmen, heyette başkanın değişmesinden sonra bu karardan hiçbir gerekçe gösterilmeksizin vazgeçilmiştir. Eğer keşif mahaline gidilseydi, savunmanın ve tanıkların anlatımlarının uygun olmadığı anlaşılacaktı. Bu dosyada sihirli bir elin, özellikle keşif kararının değiştirilmesinde dosyaya değdiği izlenimini bizde uyanmıştır. Bu elin de Türk militarizminin eli olduğunu düşünüyoruz. Bu dosyanın açılmasında demokratik hak ve özgürlükler bağlamında kazanılmış olan hükümler etkili olmuştur. Ancak yapılan yargılama soncunda yine adaletin hakettiği şekilde sona erip ermeyeceğini göreceğiz. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz."

Karadağ'ın ağabeyi Abdullah Karadağ da olay nedeniyle aile olarak hem bedenen hem de ruhen sorunlar yaşadıklarını, tüm maddi birikimini de kaybettiğini belirterek, "Bu verilecek olan karar, toplumsal bir travmanın önüne geçilmesine neden olabilecektir. Bu kararı verirken sizin vicdanınıza ve sağduyunuza sesleniyorum" diye konuştu..

"Kasten adam öldürmedim"

Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında sanığın beraat etmesi yönünde karar verilmesini mütalaa verdi.

Sanık-mağdur vekili Oğuzhan Vural'ın avukatı Tolga Yurdakul da kasten adam öldürme suçlaması yönünden Vural'ın PVSK'nın 16. maddesindeki yetkileri kullandığını belirterek, müvekkilinin beraatini istedi.

Vural son sözünün sorulması üzerine, beraatini talep ettiğini, çatışmanın son anında artık görevini düşünmediğini, orada tamamen canını kurtarmak için hareket ettiğini ve hiç kimseyi kasten öldürmediğini ifade ederek, "Benim de çocuklarım var. Müdahillerin vekillerinin 'katil' şeklindeki beyanlarını sakinlikle dinledim. Ancak ben kasten adam öldürmedim. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Karar

Mahkeme Heyeti, sanık-mağdur Oğuzhan Vural hakkında kasten öldürme suçundan dava açılmış ise de maktul Alattin Karadağ'ın görevli polis memuru olan sanığa ateş ederek yaralaması üzerine, sanığın da kanunun kendisine verdiği yetkiyi kullanarak bu eylemi gerçekleştirdiğinin anlaşılması nedeniyle, TCK'nın 24/1 ve CMK'nın 223/2-d maddeleri gereğince beraatine karar verdi.

Sanık Vural'ın kendisine yöneltilen diğer suçlardan da beraatine karar verildi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Raif Bıkmaz tarafından hazırlanan iddianamede, polis memuru Oğuzhan Vural'ın "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet, "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 yıl ve "kişilerin malları üzerinde usulsüz tasarruf" suçundan da 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Esenyurt Saadetdere Mahallesi'ndeki bir parkta 20 Kasım 2009 tarihinde durumları şüpheli görülen 2 kişiye "dur" ihtarında bulunan polis memuru ile bu kişiler arasında silahlı çatışma çıkmış, olayda Alaattin Karadağ ölmüş, polis memuru Oğuzhan Vural ile minibüs sürücüsü İsmail Durmuş yaralanmıştı. 

CNN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!