Akşener: Saray'ın finoluğunu yapanları uyarıyorum

Miting yapmak için gittiği Aksaray'da engellemelerle karşılaştığını belirten İYİ Parti lideri Meral Akşener, Aksaray Valisi'ne çok sert sözlerle yüklendi. Akşener "Vali'yi uyarıyorum, şunu söyleyeyim bu devran döner Sayın Erdoğan'a güvenenleri Saray'ın finoluğunu yapanları uyarıyorum. Sayın Erdoğan Mavi Marmara'da yaptığı gibi sizleri ortada bırakır. O zaman yaptığı gibi 'Bana mı sordunuz?' der ortada bırakır. Devletin görevlisi devletin görevlisi olmalıdır. Devlet ciddiyetinin içine tükürdünüz. Böyle bir şey olabilir mi?" diye konuştu.

Akşener: Saray'ın finoluğunu yapanları uyarıyorum

Seçim çalışmalarına hız kesmeden devam eden Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, il ziyaretlerine Aksaray'dan devam ediyor.

Akşener, miting alanına seçim otobüsüyle vatandaşları selamlayarak geldi. Akşener'i Valilik Meydanı'nda on binlerce vatandaş karşıladı.

Yoğun katılımın gösterildiği alanda kadınların ve gençlerin çokluğu dikkat çekerken alanda açılan pankart ve dövizler renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sahneye gelen Akşener, sözlerine vatandaşların bayramını kutlayarak başladı.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"AKSARAY VALİSİ'Nİ UYARIYORUM!"

"Önümüzdeki Pazar günü bir karar vereceksiniz. Son zamanlarda benim programlarıma yönelik devlet protokolünden son derece çirkin engellemelerle karşılaşıyoruz. Aksaray Valisi'ni uyarıyorum. Bir polis memuru Meral Akşener'i HDP'li biriyle aynı kefeye koyamaz. Bu hadsiz müdürü unutmayacağım ben eski İçişleri Bakanı'yım.

Dün hendekler kazılırken o polis müdürü diyebilmiş midir "bu yapılan yanlıştır"? Sayın Erdoğan "Ben talimat verdim PKK'ya operasyon yapılmayacak" diye televizyonlarda söylemedi mi? 726 ana kuzusu şehit oldu. Bu fare yürekli adamı hiç unutmayacağım. Bu adamlar milli, Meral Akşener gayri milli öyle mi? Hadi oradan hadsiz, hadi oradan terbiyesiz. Vali'yi uyarıyorum, şunu söyleyeyim bu devran döner Sayın Erdoğan'a güvenenleri, Saray'ın finoluğunu yapanları uyarıyorum. Sayın Erdoğan Mavi Marmara'da yaptığı gibi sizleri ortada bırakır. O zaman yaptığı gibi "Bana mı sordunuz?" der ortada bırakır. Devletin görevlisi devletin görevlisi olmalıdır. Devlet ciddiyetinin içine tükürdünüz. Böyle bir şey olabilir mi? Elbette bana düşman olacaklar ama vız gelir tırıs gider. Bu yolculuğun başından beri elektriğimizi kestiler, mahkemelerle canımıza okudular başımı öne eğebildiniz mi?

'14 MİLYAR NEREDE, 36 MİLYAR NEREDE?'

Ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Meral Akşener, pancar kotasını kaldıracağını belirterek, göreve geldiğinde şeker fabrikalarının satışını iptal edeceğini söyledi. 2018 yılı bütçesinde tarıma 14 milyar ayrıldığını kaydeden Akşener, ''Size 36 milyar ayrılması lazımdı. Elektriğin, mazotun, yemin düşük olması lazımdı. Hayvan üretimlerinin faizlerinin olmaması lazımdı. Şimdi 14 milyar Türk Lirası nerede, 36 milyar nerede?'' diye konuştu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) bir yıllık bütçesinin 36 milyar olduğunu belirten Akşener, şunları söyledi:

''TİKA'nın bir yılda harcadığı 36 milyar lira. Aksaraylı çiftçinin hakkını TİKA'ya koymuşlar. TİKA ne yapmış biliyor musunuz? Ekvador'dan bir şehirde deniz temizlemiş, Kolombiya'da bir şehirde okul yaptı, Sudan'da bir adayı restore ediyor. Ecdat yadigârları, bütün bize miras kalanlar yıkılıyor, dökülüyor. TİKA'mız dünyanın her tarafına ulufe dağıtıyor. Kimin parasını; Aksaraylı çiftçinin parasını. TİKA'nın bir yılda harcadığı parayla; 2 bin 267 tekstil fabrikası yapılıp, 150 bin kişiye iş verilebiliyor, 88 şeker fabrikası yapılıyor, 24 milyon küçükbaş hayvan hibe olarak parasız çiftçiye verilebiliyor. 426 bin adet sıfır kilometre traktör, çiftçiye hibe olarak verilebiliyor. Mazotu 2 liradan kullanabiliyorsunuz. Siz mazotu 6 liradan kullanın, TİKA gitsin Kolombiya'da okul yapsın. Bir taşla iki kuş. Bir yandan yandaş, müteahhit zengin et, bir taraftan da ulufe dağıt. Bu düzen değişecek.''

"TİKA NE YAPIYORMUŞ BİLİYOR MUSUNUZ?"

Aksaraylı çiftçi hayvan besicileri sizin hakkınızı TİKA'ya vermişler ve TİKA ne yapmış biliyor musunuz? Bir ülkede okul yapmış bir ülkede deniz temizlemiş. Burada ecdat yadigarları yıkılıp dökülürken bunlar TİKA ile yurt dışında ulufe dağıtıyor. TİKA'nın bir yılda harcadığı para ile 88 şeker fabrikası yapılıyor. Bu para ile 24 milyon baş hayvan çiftçiye hibe olarak verilebiliyor. Siz mazotu 6 TL'ye kullanın TİKA gitsin Kolombiya'ya okul yapsın. Bütün bu düzen değişecek. Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi 30 milyar lira, MİT'in bütçesi 2.3 milyar lira.

Eğitimi mezara gömdüler. Ben diyorum ki gençlere iş vermek bu devletin görevidir. Ben diyorum ki yıllık 50 milyar dolar yatırım yapacağım gençlerimize iş sağlayacağım diyorum bana kaynak soruyorlar.

En önemli projeleri yandaş müteahhitlere yaptırıyor garanti veriyor. Kardeşim devlet müteahhitlik yapar mı? fabrika açar. Gençlerine iş sağlamak için. Ama ağalar diyor ki itibardan tasarruf olmazmış. Biz israfı bitireceğiz. Eğitimi düzelteceğiz. Aziz Sancar Mardin'den mezun olup Nobel'e layık oldu bizim başımızı göğe erdirdi. Biz Aziz Sancarlarımızın yollarını açacağız."

"MİT'İN BÜTÇESİ TRT'DEN KÜÇÜK"

"Ben size bir şey söyleyeyim mi TİKA'nın harcadıklarının yüzde birini Aksaray'a harcasak demir yolu ihya olur. Bir de su meselesi var. Otobandan dolayı mağdur olan zarar gören köylülerimizin mağduriyetlerini de gidereceğiz. MİT'in bütçesi TRT'nin bütçesinden küçük böyle bir mantıkla ülke yönetilebilir mi?"

"ERDOĞAN'IN DAMADI MİLLETE HAKARET ETTİ"

"Ben Sayın Erdoğan'ın damadının akıllı biri sanırdım. Geçen çıktı millete hakaret etti dedi ki bu millet Erdoğan Mars'a dört gidiş dört geliş yol yapıyorum dese inanırmış. Bu milletin ferasetine hakarettir. Anadolu'nun irfanına hakarettir."

Akşener, konuşmasının ardından milletvekili adaylarını sahneye davet etti ve "Hem arkadaşlarımı hem kendimi sizlere emanet ediyorum" diyerek sözlerine son verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!