Akşener'den genç işsizlere 500 lira vaadi

İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener Karabük'te seçim çalışamalrını sürdürdü. Akşener mitinginde, seçilmesi halinde genç işsizlere iş bulana kadar 500 TL vatandaşlık maaşı vereceklerini söyledi.

Akşener'den genç işsizlere 500 lira vaadi

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçilir seçilmez Suriye politikasını değiştireceğini belirterek, "Suriyeli arkadaşlarımızı hemen sağlıklı, sıhhatli, düzgün bir şekilde ülkelerine göndereceğiz ve seneye 2019'da inşallah Sayın Erdoğan Şam camisinde namaz kılamadı ama 81 ilimizden 81 temsilci ile beraber ben Halep'te, Türkiye'den memleketine, vatanına gitmiş Suriyeli mültecilerle iftar edeceğim" dedi.

Meral Akşener, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Karabük'te, Kent Meydanı'nda halka seslendi. Hükümeti eleştiren Meral Akşener, "Ya bu partili cumhurbaşkanı denen ucube sisteme her şeyi tek insanın iki dudağı arasına bırakan bu sisteme, yani sadece Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde var olan bu sisteme geçit vereceksiniz, ya da bu sisteme demokrasi, hukuk, adalet, refah ve huzur adına 'hayır', 'dur', 'tamam' diyeceksiniz. Yolda gelirken çok ilginç, 'Yaparsa Ak Parti Yapar' diyor pankartlar. Kardeşim 16 senedir niye yapmadınız? Yola çıktınız. Büyük bir kredi verildi size. Türkiye'nin her yerinden insanlar oy verdiler. Her şehirden milletvekili çıkardınız. Sonuç; apar topar seçime gidiyorsunuz. Madem her şey iyi, niye seçime gidiyorsunuz? Madem her şey kötü, niye size oy verelim? Mehmet Şimşek diyor ki; 16 sene yapmamışlar, bu ülkede hırsızlığı, yolsuzluğu, rüşveti, israfı bir devlet politikası olarak benimsememişler gibi seçimi kazandıktan sonra israfı, rüşveti, yolsuzluğu bitirip, olağanüstü hali kaldıracaklarmış. Seçimi kazandıktan sonra ekonomi düzelecekmiş. 16 senede bu ülkeyi bu hale getiren sizsiniz. Elinizde kanun hükmünde kararname yetkisi var. Elinizdeki kararnameye yazın görelim, siz nasıl mücadele ediyorsunuz" dedi.

'İSRAFI ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Akşener, Türkiye'nin en önemli sorununun genç işsizlik olduğunu ifade ederek, "Biz insana dokunan projeler yaptık. Türkiye'nin en önemli sorunu genç işsizlik. Bunu çözmek için ne yapmak lazım. Yüzde 11''lik işsizlik rakamı dünya üzerinde çok büyük bir rakam. 24 Haziran'dan sonra hem Meclis'te, hem cumhurbaşkanlığı konusunda kazandığımız takdirde sizin beğenilerinizle Allah'ımın nasibiyle kazandığımız takdirde, biz israfı ortadan kaldıracağız. Diyoruz ki; genç işsizliği çözeceğiz. Bu 11'lik rakamı 5 yıl içerisinde 5,6'ya indireceğiz. Bunu nasıl yapacağız. Her yıl 50 milyar dolarlık fabrika, sanayi yatırımı yapacağız. Çiftçiye üretim anlamında yol gösteren projelerle çiftçiyi sanayi ile buluşturarak, tarımı sanayi ile buluşturarak. Hem tarımda, hem sanayide üretimi öne koyacağız. Ama ilginç bir şey var. Bizi ciddiye alıyorlar. Ben hepi topu 4 televizyona çıktım. Bu süreçte pek çok insan çıktı televizyona. Onlara söyledikleri sözler üzerinden kaynak nerde diye sorulmadı. Bana kaynak nerde diye soruluyor. Ben bu kaynaklar hesaplandığı için tıkır tıkır anlatıyorum. Söylediklerimiz gerçektir, yapılabilir projelerdir" diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN KAYNAĞI ÇOK'

Akşener, devletin gençlere iş vermek zorunda olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğer iş veremiyorsa, verinceye kadar bu çocuklarımızın analarının, babalarının, arkadaşlarının yanında boyunlarını eğmemek için iş buluncaya kadar her bir gence 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Neler var biliyor musunuz? Sarayın 13 günlük harcaması, kapatılan şeker fabrikalarının bir yıllık zararına eşit. Lüks arabalara binenler var. Yıllık 8 milyar lira para ödeniyor bu arabalara. Bakanlar, yardımcıları, eşleri, gelinleri, oğulları, damatları. Seçilir seçilmez, 'İnin o arabalardan, inin bakayım' diyeceğim. 8 milyar lirayı koyun cebinize. TRT'yi satıyorum. Yıllık 2,5 milyar lira cebinizden para harcanıyor. Bir kamyon ahmak zengin ediliyor. Seyretmediğiniz programların parasını siz ödüyorsunuz. Arkasından satışla ilgili bir gelir olacak, onu da koyun cebinize. Arkasından sarayla ilgili ayrı projelerimiz var. 65 milyar dolar Kanal İstanbul diye bir çılgın projeye arkadaş yatırım yapacak. 65 milyar dolarlık yatırımdan size hangi gelir gelecek bu soruyu her meydanda soruyorum. İpsiz sapsız cevap veriyorlar. Kimseden tek bir cevap yok. 65 milyar dolar. Evet bir proje yapabilirsin, ama bu projenin Türkiye'ye getirisi milyar dolar olarak hesaplanıp, önümüze koyulmadı. Yoksa bir israf mıdır? Bu sorunun cevabını alıncaya kadar devam edeceğiz. Arkadaş elini Suriye'nin iç işlerine koydu. Tam 4 milyon Suriyeli ülkemizde. Ben mültecilere bir şey demiyorum. Herkes vatanında mutludur. Hemen seçilir seçilmez Suriye politikasını değiştireceğim. Suriyeli arkadaşlarımızı hemen sağlıklı, sıhhatli, düzgün bir şekilde ülkelerine göndereceğiz ve seneye 2019'da inşallah Sayın Erdoğan Şam camisinde namaz kılamadı, ama 81 ilimizden 81 temsilci ile beraber ben Halep'te, Türkiye'den memleketine, vatanına gitmiş Suriyeli mültecilerle iftar edeceğim. Suriyelilere 150 milyar lira harcandı. Onu da koyun cebinize. Şimdi Türkiye'nin kaynağı çok."

TARIM- HAYVANCILIK

Seçimleri kazandıkları takdirde ithalatı bitirip, ihracatı başlatacaklarını söyleyen Akşener, "Çiftçi tarlasına küstü. 5,5-6 liraya mazot kullanırsa bir çiftçi ürününü ucuza üretebilir mi? Koskoca Amerika'nın çiftçisinin mazotunda teşvik var. 2 liraya alıyor. Daha enteresanı Sırbistan'dan, Venezüella'dan et getiriliyor. Bu ülke bir hayvan ihracatı yapan ülke idi. Hayvancılık bitmiş. Düşünebiliyor musunuz, Mardin hayvan ihraç ederken, ithal eden bir şehir haline gelmiş. Nasıl iş vereceksiniz? Ben düne kadar bunun bir iş bilmezlik olduğunu düşünüyordum. Ama domuz kemiği ile üretilmiş yemlerin yedirildiği, hayvanların ne olduğu belirsiz etlerin ithal edildiği bir bakış açısının bugün itibariyle cehaletin ötesine geçtiğini Anadolu'yu gezdikçe anlıyorum ki; bu bir ihanettir. Dünyanın geleceği, yarının 2 savaşından biri gıdadır. Diğeri ise sudur. Türkiye kendine yeten bir ülke iken, her şeyini buğdayından mısırına aklınıza ne geliyorsa ithal eden bir ülke haline gelmişse bu ülkeye ihanettir. 5 yıl içinde inşallah ülkemizi kendine yeten ithalatı bitirip, ihracata başlayan bir ülke halinde olmasını sağlamak boynumuzun borcudur" diye konuştu.

'PERFORMANS SİSTEMİNİ KALDIRIYORUZ'

Eğitim sistemini eleştiren Meral Akşener, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İlkokuldan lise sona kadar çocuklarınız zengin çocuğu, fakir çocuğu, devlet okulu, özel okul, iyi okul, kötü okul, iyi öğretmen, kötü öğretmen şeklinde ayrılmış müfredat. Sabah erken kalkanın değiştirdiği bir eğitim sistemi olamaz. Gençlerin hayatı ile ne kadar ilgisizler. 24 Haziran'da üniversite sınavı vardı. Seçimi bir hafta önceye almak yerine öğrencilerin sınavını 1 hafta sonraya aldılar. Gençleri sevmeyen, eğitimden hoşlanmayan herkesi kendi bakış açısıyla düşünmeye zorlayan bir eğitim sistemi olamaz. 21'inci yüzyılın son 3 çeyreğini kazanacağız. Yeni Aziz Sancar'ların aranızda bulunduğunu biliyorum. Öğretmene performans sistemi olur mu? Öğrencinin not verdiği bir öğretmenin o öğrencinin elinde oyuncak olduğu bir gerçektir. Performans ve mülakat sistemini kaldırıyoruz. Sonuç itibariyle Sayın Erdoğan şu anda yorgun ve geveze bir şoför gibi, Türkiye o otobüsün içinde. Yorgun ve geveze bir şoför tarafından otobüs kullanılıyor. Yorgun ve uykusuz, geveze bir şoförün otobüsüne biner misiniz? Hele ehliyeti yoksa, hiç binmezsiniz. Bu yorgun ve geveze şoförü 24 Haziran'da evine yollayacağız diye düşünüyorum."

EREĞLİ'DE KONUŞTU

İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde halka hitap etti. Milleti millet yapan değerleri ucuzlattıklarını ifade eden Akşener, "Zannetmeyin ki bizim aramızda ayrılık vardır. Televizyonlarda baykuş gibi konuşanlara inanmayın. Biz biriz ve beraberiz ve kim ne yaparsa yapsın kim ne söylerse söylesin vallahi de ayrılmayacağız billahi de ayrılmayacağız. Bu milleti bizi biz yapan değerleri ucuzlattılar. Paraya dair ne varsa pahalandı. Arabalar, evler, buzdolapları pahalı. Her şey pahalı ama dayanışma imece usulü dostluk, arkadaşlık aile birliği ve her türlü manevi değerimiz ucuzladı ucuzlatıldı. Buradan ilan ediyorum, Güneydoğu'daki pek çok şehrimizden İYİ Parti'den milletvekilleri olacak ve aynı şekilde Zonguldak'tan da olacak. Türkiye'yi manevi olarak Fırat'ın doğusu ve batısı olarak bölenlere inat Türkiye'nin her yerinden milletvekili çıkaracağız ve o arkadaşlarımız gelip TBMM'de bu milletin geleceği için, gençlerin geleceği için kadınların bugün yaşadıklarını artık yaşamamaları için mücadele edecekler" dedi.

Akşener, 24 Haziran'ın apar topar getirilen baskın seçim olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

"Her şey iyiyse bunu neden getirdiniz. Her şey kötüyse de biz seni niye seçeceğiz? Evet şimdi ilk bir 3'üncü yolla karşılaştı. CHP zihniyeti diye bağıra bağıra geri kalanları bir araya topluyordu. CHP'ye oy verenlerin oylarını da istemiyordu. Onların oylarını istemiyordu. Şimdi araya bir parti girdi. Oda İYİ Parti. Şimdi sövse sövemiyor. Diyemiyor ki camileri ahır yaptılar. Rahmetli Özel ve Menderes'ten ters düşecek. Söyleyecek laf yok. Sadece FETÖ'cü iftirası kaldı. En son sayın başbakan çıktı, 'TİKA'yı kapatacağını söyledi' dedi. Bunun içinde Pensilvalya'dan talimat aldığımı söyledi. Şimdi bunlar talimat almaya alışkın. Bilmiyorlar ki önüne gelende hazır olda, kafa eğik oturmaya alışık oldukları için. Ben burada bir daha söyleyeceğim. Milletimin dışında bana talimat verecek insan anasının karnından doğmadı daha. Hırsız diyemiyorlar, ahlaksız diyemiyorlar. Elde bir FETÖ var. Koskaca bir başbakansın kardeşim. Niye yalan diyorsun. Ben TİKA'yı kapatacağım demedim. Ben 'devletin bütün kurumlarını israf açısından gözden geçireceğim' dedim. Niye hortlardılar ortaya çıktı. Efendim FETÖ bana talimat vermiş. Sen başbakansın. Elinde belge varsa gereğini yapsınlar. Yoksa dedikoducusun. Bir devlet adam dedikodu yapma gereğini yap. Sen orada baston korkuluğu musun? 2.5 yıldır bana FETÖ diyorlar. Bende diyorum ki benim böyle bir irtibatım yok. Belgesi olan savcılığa gitsin diyorum."

ADAPAZARI'NDA KONUŞTU

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki mitingin ardından Adapazarı Demokrasi Meydanı'nda halka seslendi. Türkiye'nin birinci probleminin işsizlik olduğunu belirten Akşener, "Bir seçime gidiyoruz Türkiye'nin halini öncelikle tespit etmemiz gerekiyor. Sakarya hem bir tarım kenti aynı zamanda sanayi kenti. Sakarya'nın en büyük problemi nedir? Genç işsizliğidir. Türkiye'nin her yerinde olan birinci problem genç işsizliğidir. Biz de diyoruz ki gençlerimize devlet iş vermek zorundadır. Eğer iş vermiyorsa işverene kadar gençlerimize 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Her yıl 50 milyar dolar yatırım yapacağız ki gençlerimize istihdam ve iş imkanı ortaya koyabilelim" dedi.

'ÇIKAR BİR KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME HEMEN OLAĞANÜSTÜ HAL'

Emeklinin açlığa mahkum olduğunu söyleyen Akşener, "Biz dedik 1500 iyi bayramlar ikramiyesi, bunlar bin lira dedi. Kimine 500, kimine 750, kimine bin. Dolayısıyla emekli ölsün, öğrenci kredilerle yarınını ipotek versin, işçi asgari ücrete mahkum olsun. Asgari ücretten vergiyi kaldıracağız dedik, ağaların siniri bozuldu. Şeker fabrikalarını sattın. 14 şeker fabrikasını sattın, tam 2 milyon insanı ilgilendiren bir konu. Ben de diyorum ki cumhurbaşkanı seçildiğim an şeker fabrikalarını satın alanlara sesleniyorum satın o fabrikaları, içine elinizi sokmayın. O sözleşmeyi iptal edeceğiz, tekrar milletimin olacak. Şeker fabrikalarının bir yıllık zararı sarayın 13 günlük masrafına eşit. Evet şimdi olağanüstü hali seçimi kazanırsa kaldıracakmış. Elini tutan mı var? Çıkar bir kanun hükmünde kararname hemen olağanüstü hali kaldır. Kaldıramaz ama ben kaldıracağım" diye konuştu.

'SEN HATA YAPIYORSUN GENÇLER CANINI VERİYOR'

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirerek, şöyle konuştu:

"Türk ordusu, önce Balyoz, Ergenekon gibi düzmece kumpaslarla bu ülkedeki genelkurmay başkanını hapse attın. Savcısı oldun hapse attın, sonra orduyu FETÖ'cülere teslim ettin. Sonra darbe oldu. Daha sonra bu aziz millet senin yaptığın hataları köprüden, sokaktan bu devleti toplayarak, düştüğü çukurdan çıkararak bu devleti toplayıp getirdi. Şimdi de dış politikada yaptığın her hatayı ana kuzuları burada bulunan kadınların bulunduğu çocuklar kanıyla canıyla düşürdüğünüz çukurdan ülkemizi çıkarıp tekrar getiriyor. Sen hata yapıyorsun gençler canını veriyor. Ne yaptın sonrasında FETÖ'cülerde dövüşmek yerine, onlarla mücadele etmek yerine binalara savaş açtın. Abdülhamit Han döneminde kurulmuş Harp Okulunu kapattın. İlk işim Işıklar Askeri Lisesi'ni açmak olacak."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!