Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Akşener Bursa'da basın ile bir araya geldi

Bursa'yı ziyarete gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Akşener Bursa'da basın ile bir araya geldi

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN 

Bursa'yı ziyarete gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Mudanya'da yerel basın ile bir araya geldi. 

Meral Akşener, "Bursa'da iki gündür esnaf geziyorum. Bunun sebebi Türkiye'de uzun bir süredir, inançlarımıza ilişkin sürekli bir kutuplaşma yapılıyor. İnsanların içinde bulunduğu şartlar hiç konuşulmuyor. Parti propagandası yapmadığımı hepimiz gördünüz. Şimdi bunun sebebi şu, esnaf ne istiyor, ne zorlukları yaşıyor, bunları görmek istedim. Soyut kavramlar üzerinden oluşturulan kavgayı kesebilir miyiz? diye düşündük. Amacımız siyasi partilerin alanını bu yöne çekmek. Biz düşman güçler değil, rekabet edenleriz. Hep beraber siyasi yapının paydaşlarıyız. Bu gezinin sonunda o ile ve ilçeye ait ortaklaşmış problemleri grup listeme koyuyorum daha sonra milletvekillerimle paylaşıyorum. Ben inanıyorum ki, rekabetin seçmene yaradığını, bu hangi parti olursa olsun, sonuçta bu seçmene yarıyor" dedi. 

İki önemli soruna dikkat çeken Meral Akşener, "Biri soyut kavramlar üzerinden dövüşüyor olmamız. İkincisi ise tek seçmenli bir Türkiye oluştu. Seçmeni genel başkanının gözünün içine bakıyor. Esnaf için müşteri nasıl velinimetse aynısı siyasi yapı içinde olmalı. Seçmen veli nimet olmalı. Bu tek seçmenli alanı, çok seçmenli yapmalıyız. Ben bunun için gezdim ve buradayım. Tamamen insan odaklı bir seçmen içinde gittik. Salı günü de Bursa ilinin taleplerini, sorunlarını dile getirip çözün diyeceğiz. EYT'de de dile getirdik ve adım atılmasını sağladım. 

Ben Bursa'da elektrik faturası sorunuyla çok karşılaştım. İki kat artış var faturalarda. Doğalgaz fiyatları ve alım gücünün düştüğü gerçeği ile karşılaştım. Gençlerin en büyük şikayeti torpil. Ben buna çok üzüldüm. Akademisyenlik isteyen çocuklar özellikle, bu durumdan çok şikayetçi. Bakın gençler bizim geleceğimiz, onlar bu durumla karşı karşıya kalırlarsa siyasete olan inancı azalır. 

Türkiye'de siyaseten sağ kalmış tek kadınım. Bugüne kadar seçmenle iletişime çok güvendim. Burada sağ kalmamı vatandaşa borçluyum. Türkiye'de yaşayan herkes çok sabırlıdır. Sabır eder ama cezayı sandıkta verir" seklinde konuştu. 

"BURSA'YI KAYBETTİK, ÇÜNKÜ HATALAR YAPTIK" 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal'ın istifasına açıklık getirmek isteyen Akşener, "Tuğba Hanımla beraber 4 milletvekili arkadaşımız istifa etti. Benim bilgim teşkilat üzerinde bir ters düşme neticesinde bir istifa. İstifa etmiş bir arkadaşım üzerinden hiçbir zaman kötü konuşmadım. Ben Bursa'dayım şu anki durum nedir bilmiyorum. Hayırlı uğurlu olsun. 

İnegöl'e gelince, ben Bursa'da okudum. 31 Mart seçimlerinde 10 ilçe gezdim ve bunlardan biride İnegöl. Ben bir bilim insanıyım. Genelleme yapmam, her şeye çalışırım. Verisiz konuştuğunuz zaman verim alamazsınız. İnegöl'ü hem ben hem de partim çalıştı. 24 Haziran'dan sonra bir ders çıkardık. Birinci turda seçimi kazanıyoruza girdik. Eylül başında milletvekillerimizi defalarca topladım. Ne düşünüyorsunuz dedim. Tek mi olmalıyız yoksa iş birliği mi yapmalıyız? iş birliği içinde gitmemiz gerektiği oylandı. Hangi siyasi yapı ile iş birliği yapmalıyız dedim ve sonucunda CHP çıktı. CHP'ye bu iş birliğini teklif eden benim. Türkiye'nin nefes almaya ihtiyacı vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı çok iyi tanıyorum. Hangi şehir neyi ifade ediyor, onu da biliyorum. Kılıçdaroğlu'na İstanbul alınabilir dedim ve buna Kılıçdaroğlu ve ben dışında inanan yoktu. Bursa'yı ise kaybettik. Çünkü biz bazı hatalar yaptık. Seçimi aldık düşüncesiyle kendimizi saldık" şeklinde konuştu.

Akşener, "Allah nasip ederse, iktidar olursak EYT meselesini çözeceğiz" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinden istifalara ilişkin "İstifa etmiş hiçbir arkadaşım hakkında olumsuz bir kelime etmedim. Çünkü istifa tek taraflı saygı duyulması gereken bir kavramdır." dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Bursa'ya gelen Akşener, tarihi Ulu Cami civarındaki ve tarihi Kapalı Çarşı'daki esnafla buluştu. Ardından Mudanya ilçesine geçen Akşener, bir otelde düzenlenen toplantıda, partisinden istifa eden milletvekillerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstifalara saygı duyulması gerektiğini belirten Akşener, şöyle konuştu:

"Bizim Tuğba hanımla beraber dört arkadaşımız partimizden istifa etti. Bir milletvekili arkadaşımız MHP'ye geçti. Bir milletvekili arkadaşımız bağımsız kaldı. Bizden seçilmiş bir milletvekili arkadaşımız da AK Partiye geçti. Dün istifa eden Tuğba hanımın neden istifa ettiği hakkındaki benim bilgim, teşkilat üzerinde bir ters düşme neticesinde olduğu. İstifa etmiş hiçbir arkadaşım hakkında olumsuz bir kelime etmedim. Çünkü istifa tek taraflı saygı duyulması gereken bir kavramdır. Benimle istifa edeceğine dair bir konuşma yapmadı. O nedenle yaptığı açıklamanın dışında bir şey bilmiyorum. Bildiğim, il başkanlığının iki ilçe başkanını tedbirli olarak disipline sevk etmesi diye bir resmi yazısının olduğu." 

Akşener, istifa eden milletvekilleriyle ilgili kararı en iyi seçmenin vereceğini vurguladı.

"Biz Türkiye'nin çıkarını tercih ettik"

Seçimlerde partisinin değil Türkiye'nin çıkarını düşündüklerini ifade eden Akşener, şöyle devam etti:

"En çok üzerinde durduğum Bursa, Balıkesir ve İstanbul'dur. Bursa'nın alınabilmesi için oy istemek için 10 ilçeyi tek tek dolaştım. Sonuç olarak Bursa'da kaybedildi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun beyanıyla söylüyorum. 'Biz bazı hatalar yaptık' dedi. Biz İYİ Parti olarak zaman zaman bazı ikilemlerle karşılaştık. Burada ya partinizin ya da Türkiye'nin çıkarı. Birinden birini tercih edeceksiniz. Biz istişare ederek Türkiye'yi tercih ettik. Bu iş birliğinin sonucunda İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya alındı."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tutmadığını savunan Akşener, "Sayın Erdoğan için de hayırlı olmadı. Biz fabrika ayarlarına dönmek zorundayız. Anketlerden çıkan sonuca göre vatandaşların yüzde 65'i parlamenter demokrasiye dönülmesini istiyor." ifadesini kullandı.

Akşener, daha sonra, Mudanya ilçesinde yaptığı ziyaretlerde bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!