Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Akıllı köpekler, uyuşturucuyu 10 saniyede böyle buldu

Bursa'da jandarma ekipleri, gençlik ve izci kampındaki çocuklara gösteri yaptı. Narkotik ve yangın köpeği acil ile hırçın gösteri esnasında saklanan uyuşturucu ve benzin damlatılmış bidonları birkaç saniye içinde bularak alkış topladı. Jandarma aracına parmak izi bırakan gençler, özel yöntemle parmak izlerinin nasıl ortaya çıktığını görünce şaşkınlık yaşadı.

Akıllı köpekler, uyuşturucuyu 10 saniyede böyle buldu

Uludağ Yolu'ndaki Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Gönüllüleri Gençlik ve İzci Kampı'nı ziyaret eden jandarma atlı timleri, narkotik madde arama köpeği Acil ve yangın tespit köpeği Hırçın ile olay yeri inceleme timlerinin nasıl çalıştığını uygulamalı olarak gösterdi

Bursa İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde görev görevliler, 150 gram esrarı 4 kutudan birine sakladı. Daha sonra kutuların yanına gelen Acil, saniyeler içinde esrarın bulunduğu kutuyu buldu.

Narkotik köpeğinin uyuşturucuyu hemen bulması çocukları şaşırtırken, yangın tespit köpeği Hırçın da içinde bir damla benzin bulunan kutuyu kısa sürede bularak herkesi hayrete düşürdü.
Ancak çocukların en çok ilgisini çeken konu ise suçluyu tespit etmek için parmak izi çalışmasının nasıl yapıldığı gösteri oldu. Jandarma aracına ellerini basan çocuklar, özel bir yöntemle ortaya çıkan parmak izlerini gördü. Çocuklar parmak izlerini görmek için sıraya girdi.
İzcilik eğitimi alan 10-15 yaş arası 400 izci adayına jandarmanın yaptığı faaliyetler hakkında bilgi veren Osmangazi İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Bircan Karakaya, "Geleceğimizin teminatı olan çocuklar ve gençler bizim için çok önemlidir, bizler sizin için varız, zor duruma düştüğünüzde 156 Jandarma İmdat telefonunu arayarak bizden yardım isteyebilirsiniz. Polis ekiplerinin kent merkezlerinde sağladığı asayişi jandarma köy ve il merkezine yakın yerleşim alanlarında sağlıyor. Bizlerin de onlar gibi araçlarımız, köpeklerimiz, her türlü donanımımız var. Ayrıca yolları engebeli olan yerlere ulaşmamız için atlarımız ve arazi araçlarımız da mevcut" diye konuştu.
Müzik, el sanatları, halk oyunları, binicilik, okçuluk, bisiklet, dağcılık ve kent rehberliğiyle ilgili derslerin verildiği kampta jandarmanın yaptığı gösteriyi büyük ilgi ile izleyen öğrenciler, atların yürüyüşünü nefeslerini tutarak izlediler. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!