Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Akil İnsanlar Marmara Heyeti Edirne'de

EDİRNE'ye gelen Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti, çözüm sürecini anlatmak için sivil toplum kuruluşları üyeleri ile bir araya geldi. Ellerinde Türk bayrakları ile toplantının yapıldığı otelin önüne toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, heyeti protesto etti.

Akil İnsanlar Marmara Heyeti Edirne'de

Edirne'ye çözüm sürecini anlatmak için gelen Akil İnsanlar Marmara Heyeti'nde yer Başkan Yardımcısı Mithat Sancar ile üyeler Hülya Koçyiğit, Mustafa Armağan ve Ali Bayramoğlu, bir otelde sivil toplum kuruluşları ile yapacakları toplantı öncesi basın toplantısı düzenledi. Gezdikleri bölgede somut olarak barış arzusunun yüksek olduğunu belirten Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Heyeti Üyesi Ali Bayramoğlu, "Fakat bu barış ile ilgili şeffaflık taleplerinin de yüksek olduğunu gördük. Sonuç budur. Bizim gittiğimiz her yerde Türkiye'nin Kürt meselesi veya terör meselesinde bir çözüme ihtiyaç olduğu fikri baskındır. Önde ve belirleyicidir. Elbette ki farklı fikirleri olanlar vardır. Bizlerde akiller olarak güvensizlik ve soru hallerini bir siyasi katılıma çevirmek için aracı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Hülya Koçyiğit'e bir gazetecinin 'Sizin heyette yer almanız tepkilere yol açtı' sorusu üzerine Koçyiğit, "Terörü, şiddeti, silahı, hakkı, hukuku, adaleti, demokrasiyi talep eden bir insanım. Bir yandan kan dökülürken, demokrasi taleplerimiz havada kalırken daha fazla seyirci olamazdım bir sanatçı ve duyarlı kişi olarak. Yapılan görev çağrısına herhangi bir bahane de uyduramazdım bu yürekteki bir insan olarak. Bu ülkenin çok ciddi bir sorunu var ve mutlaka halledilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu görevi inanarak, insanı görev olarak düşündüm ve kabul ettim. Eleştiriler benim gelecekle ilgili umudumu ve bu konunun halledilmesiyle ilgili inancımı sarsmadı. Onun için yoluma devam ettim" dedi.

Basın toplantısının ardından heyet, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine çözüm sürecini anlattı. Otelin önünde toplanan ve ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleri taşıyan yaklaşık 100 kişilik grup, heyet üyelerini protesto etti ve İstiklal Marşı'nı okudu. İstiklal Marşı'nın okunduğu sırada sivil kıyafetlerle güvenlik önlemi alan bir grup çevik kuvvet polisi ayağa kalmayınca, İstiklal Marşı'nın tamamlanmasının ardından grup polislere tepki gösterdi ve otelin önündeki demir bariyerleri yıkarak, ayağa kalmayan polislerin üzerine yürümeye çalıştı. Yaşanan gerginlik, polis amirlerinin araya girmesiyle daha fazla büyümeden sonlandırıldı.

Heyette yer alan Mustafa Armağan, sivil toplum kuruluşları ile yapılan toplantıdan erken ayrıldı ve otelin arka bölümündeki otoparkta bekleyen camları siyah minibüse binerek ayrılmak istedi. Armağan'ın minibüste olduğunu öğrenen kalabalık arka otoparka koştu ve minibüse pet şişeler fırlattı. Minibüsün arkasından koşan kalabalığı güvenlik önlemi alan polis engelledi. Eylemci grup, bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız şekilde dağlıdı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!