Akdeniz'e ilk kuyu

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, YEP ile enerjide büyük dönüşüme hazırlandıklarını söyledi. Dönmez, Akdeniz'de ilk sondaj kuyusunun bu yıl açılacacağını kaydetti.

Akdeniz'e ilk kuyu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gerçekçi ve hedef odaklı bir anlayışla hazırlanan Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) odak noktalarından birisinin de enerji olduğunu belirterek, "YEP, Milli Enerji ve Maden Politikası ile başlattığımız sürecin daha da ileri götürülmesi noktasında önemli bir motivasyon kaynağı olacak" dedi. 

Cari açığın en büyük kalemlerinden biri olan enerji ithalatını azaltmak için son dönemde yerli ve yenilenebilir kaynakların üretimine ağırlık verdiklerine dikkati çeken Dönmez, ortaya konulan yeni modelle madencilikte daha önce finansal veya teknik nedenlerden dolayı üretim yapılamayan alanların yatırımcılara açıldığını bildirdi. Dönmez, kara ve denizde hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerinin daha da artırıldığını belirterek, "Yoğun sismik ve veri toplama faaliyetlerinin ardından bu yıl Akdeniz'de ilk kuyumuzu açacağız" dedi. 

Dönmez, şunları kaydetti: "Türkiye ekonomide YEP ile büyük bir değişim ve dönüşüme hazırlanıyor. Dışa bağımlı olduğumuz kaynakları yönetilebilir bir seviyeye getirmek için daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir kaynağı sisteme entegre ediyoruz. Enerjide başlattığımız yerlilik hamlesi güçlü ve sürdürülebilir büyümenin temel kaldıracı olacak."

Yeni bor projeleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi ve yeni bor stratejisine de değinen Bakan Fatih Dönmez, şu bilgileri verdi: "Yenilenebilir enerji kaynaklarının üretiminde rekorlara imza attık. Son 2 yılda devreye aldığımız kurulu gücümüzün yarısından fazlasını yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. YEKA modeliyle, üretimin yanı sıra yenilenebilir enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için firmalara Ar-Ge ve yerli üretim şartı getirdik. Yeni bor stratejisi ile katma değeri yüksek ileri teknoloji bor ürünlerinin üretimi için ilk adımı attık. Bor cevherini artık ileri teknoloji ürünleri olarak ihraç edeceğiz. İlk adımı bor karbür üretimiyle atıyoruz. İleri teknoloji ürün kullanan her sektörde bor madeninin kullanımını daha da artırmak için yeni projelerimizi de yakın zamanda açıklayacağız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!