Akdağ: Sığınma kamplarının yönetimini Göç İdaresine devredeceğiz

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, geçici sığınma kamplarının yönetimini Göç İdaresine devredeceklerini söyledi.

Akdağ: Sığınma kamplarının yönetimini Göç İdaresine devredeceğiz

Başbakan Yardımcısı Akdağ, AFAD İl Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye'deki bu geçici sığınma kamplarının genelde yönetimi AFAD, il müdürlükleri ve valiliklerimizle birlikte yürütüldü. Burada yeni bir aşamadayız. Başbakanımızla meseleyi görüştük. AFAD'ın üzerinden bu yükü olması gereken kuruma göç idaresine devrediyoruz. Bunun alt yapısını aşağı yukarı oluşturduk. Bizim kuruluş aşamamızda ve felsefemizde her zaman yurt dışından acil bir göç hareketi olduğunda oraya müdahale etmek var. Bu bir acil durumdur ve onun içinde AFAD'ın burada rol oynaması gerekir. Aradan yıllar geçtikten sonra bunun göç idaresi tarafından yürütülmesine karar verdik" ifadesini kullandı.

ELEŞTİRİLERE YANIT

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 30 milyar dolar nereye gitti" eleştirilerine yanıt verdi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "30 milyar doları 3 milyona bölerek bir hesap yapıyorlar. Bir defa bu hesap 7 yılın hesabıdır ve bu 7 yıl boyunca her yıl bu insanlar Türkiye'de yaşamış, yani son 2 senedir 3 milyonun üstünde, ondan önceki sene 3 milyonun biraz altında. Hepsini toplarsanız bir yıl hesabıyla 12 milyonu geçiyor. Bu kadar basit bir hesabı bile yapamayanlar kendilerince çıkıp bu meselenin eleştirisini yapıyorlar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, katıldığı AFAD İl Müdürleri toplantısında, "Son zamanlarda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 30 milyar dolar nereye gitti, nasıl harcandı gibi bir takım ifadelerle karşılaşıyoruz ve bu bizi üzüyor. Bugün de gazetelerde okudum. Gerçekten hesap kitap bilmez birilerinin öyle enteresan hesapları var ki. Mesela 30 milyar doları 3 milyona bölerek bir hesap yapıyorlar. Bir defa bu hesap 7 yılın hesabıdır ve bu 7 yıl boyunca her yıl bu insanlar Türkiye'de yaşamış, yani son 2 senedir 3 milyonun üstünde, ondan önceki sene 3 milyonun biraz altında. Hepsini toplarsanız bir yıl hesabıyla 12 milyonu geçiyor. Bu kadar basit bir hesabı bile yapamayanlar kendilerince çıkıp bu meselenin eleştirisini yapıyorlar. Hesaptan anlamaz, meseleyi başka tarafa çekmek isteyenler 'yollar yapılmış bizim üstünden geçtiğimiz yollarda Suriyeliler için mi yapıldı' diye eleştiri yapıyorlar. Kamplar yapıldı ve dolayısıyla o kampları diğer yollara bağlayan yollar da yapıldı. Kampın kendi içerisinde yaptığımız yollar var. Yapılan bütün harcamaları yan yana getirecek, üst üste koyacak, toplayacak bir modelle bu hesaplamaları yapmak lazım. Harcadığımızı ifade ettiğimiz bu miktarlar Avrupalıların verdiği rakamların 5'te birine, 8'de birine tekabül ediyor, ülkesine göre değişebiliyor" ifadesini kullandı.

Akdağ, "Önümüzdeki günlerde çok daha yoğun bir akım olmazsa Suriyeli kardeşlerimize verdiğimiz hizmeti Göç İdaresine devredeceğimiz için sizler afete hazırlık meselesiyle biraz daha zaman bulabileceksiniz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!