Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Akan kanın sorumlusu darbeciler ve onları destekleyenler"

Dünya Müslüman Alimler Birliği, "Mısır'da akan kanın sorumluluğu darbeciler ve onları destekleyenlere ait" açıklamasında bulundu.

''Akan kanın sorumlusu darbeciler ve onları destekleyenler''

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Mısır'ın başkenti Kahire'deki katliamı kınadı.

Alimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi ile Genel Sekreter Ali Karadaği'nin imzasını taşıyan yazılı açıklamada, olay göstericilere yönelik "çirkin bir katliam" olarak nitelendirildi.

Mısır ordusu ve polisine "Tek bir grubu değil bütün Mısır halkını koruma" çağrısı yapılan açıklamada, akan kanın sorumluluğunun darbeciler ve onları destekleyenlere ait olduğu ifade edildi.

Savunma Bakanı General Abdulfettah es-Sisi'nin, "Terör ve şiddete karşı halkın sokaklara inip kendilerini yetkilendirmesi" şeklindeki çağrısına değinilen açıklamada, "Bütün insanlar üzerinde görüş birliğine varsa da masum insanların öldürülmesi konusunda kimseye yetki verilemez. Bu dinen, hukuken ve örfi olarak geçersiz bir yetkilendirmedir" denildi.

Tüm insanlığın hakkın yanında yer almaya çağrıldığı açıklamada, halkın birbirine karşı kışkırtılmasının sonuçlarının ağır olacağı uyarısında bulunuldu.

Arap dünyasından katliama tepki

İsrail'de yaşayan Filistinlilerin kurduğu Filistin İslami Hareketi'nden yapılan açıklamada, "Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda meydana gelen katliam, dünyada demokrasi savunuculuğu yapanlar için utanç kaynağıdır. Onlar bu olaya sessiz kalarak Savunma Bakanı  Abdulfettah es-Sisi'nin suçuna ortak olmuşlardır" ifadesi kullanıldı.

AA muhabirine konuşan Lübnan'daki Cemaati İslami'nin Siyasi Büro Şefi Azzam el-Eyyubi de Mısır'daki katliamların darbecilerin gerçek yüzünü gösterdiğini belirterek, Ezher Şeyi Ahmed et-Tayyib'i, Kıpti Kilisesi lideri Papa Tawadros'u ve saldırıya ses çıkarmayan liberal ve ulusalcı hareketleri saldırıdan sorumlu tuttu. 

Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin davet kanadı Reform ve Birlik Hareketi Başkanı Muhammed el-Hamdavi, Mısır güvenlik güçlerinin katliam yaptığını vurgularak, demokrasi savunucularının katliam karşısında sessiz kalması dolayısıyla şaşkınlık yaşadığını dile getirdi.

Nobel Barış Ödüllü Yemenli aktivist Tevekkül Kerman ise facebook sayfasında, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un dış ilişkilerden sorumlu yardımcısı Muhammed el-Baradei'ye hitaben, "Baradei yönetime gelmeden önce gösterilerin güç kullanılarak dağıtılmasının terör eylemi olduğunu söylüyordu ama bugün öldürme planları yapıyor" diye yazdı.

Kerman, Sisi'nin de Neron'un Roma'yı yakması gibi Mısır'ı yakacağını iddia etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!