Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'AK Partilileri vatandaşlığa kabul etmeyelim'

Avusturya'da Yeşiller Eyaletler Meclisi Milletvekili Efgani Dönmez'in "Erdoğan'a destek mitingine katılanları Türkiye'ye yollayalım" teklifinden sonra ikinci bir skandal daha yaşandı.

'AK Partilileri vatandaşlığa kabul etmeyelim'

 

Yeşiller Milletvekili Peter Pilz, Türklerin politik duruşlarının vatandaşlık sürecinde göz önünde tutularak karar verilmesi gerektiğini ifade etti. Pilz, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı destekleyenleri "Türkiye'de demokrasiyi baskı altına almaya çalışanları destekleyenler." olarak niteledi.

Dönmez'in tepki çeken sözlerinden ötürü önceki gün özür dilemesinin ardından dün Der Standard gazetesine konuşan Yeşiller Partisi'nin önemli isimlerinden Pilz, "Efgani'nin çok ileri gittiği doğru. Ancak kendisinin Türkiye'de demokrasiyi baskı altına almaya çalışanları destekleyenleri muhteşem bulmamasını anlıyorum." dedi.

Partinin meclisteki güvenlik sözcüsü de olan Pilz, "Vatandaş olma süreçlerinde insanların bu türlü politik angajmanları oldukça dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Karar sürecinde bu durum göz önünde tutulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından siyasi partilerden açıklamalar yapılırken aşırı sağ partiler Yeşiller Partisi'nin milletvekillerinin açıklamasını destekler ifadeler kullandılar. Hükümet ortakları Sosyal Demokrat Parti ve Halk Partisi temsilcileri açıklamaları tasvip etmediklerini belirttiler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!