AK Partili Yazıcı: Yüzde 50+1 oy almış bir parti yok

Anket sonuçlarını değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Bize ulaşan veriler, 24 Haziran'da Recep Tayyip Erdoğan'ın sistemin ilk cumhurbaşkanı seçileceği yönünde" dedi. Yazıcı, ittifak düzenlemesiyle ilgili, "Yüzde 50+1 oy almış bir parti yok. Biz buna yaklaştık ama bunun üzeri bir oy alınmış değil" ifadesini kullandı.

AK Partili Yazıcı: Yüzde 50+1 oy almış bir parti yok

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala Habertürk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Yazıcı'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

İttifak düzenlemesi kabul edilmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde ittifak doğal bir uzantı. Yüzde 50+1 oy almış bir parti yok. Biz buna yaklaştık ama, bunun üzeri bir oy alınmış değil. Politikalar, bakışlar itibarı ile yakınlaşan partiler ittifak yapabiliyor. Cumhur İttifakı'nın millette kabul gördüğünü görüyoruz. Millet bunu kıymetli buluyor. Bize ulaşan veriler itibarı ile 24 Haziran'da sistemin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçileceği yönünde. Milletin bunu ertelemeyeceği, 24 Haziran'da bitireceği görülüyor. Bazı eleştriler olsa da, sandığa gidince fotoğrafın büyüğüne bakıyorlar. Seçim 24 Haziran akşamı inşallah tamamlanacak.

'TÜRKİYE'DE MELEZ BİR HÜKÜMET MODELİ VAR'

Biz Meclis'te sorun olmayacak, salt çoğunluğu aşmış bir çoğunluk istiyoruz. Parlamenter hükümet modeli şöyle ya da böyle tartışılıyor. Türkiye'de melez bir hükümet modeli var. Bu model ile hamle yapmak kolay olmadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreye girdi. Cumhurbaşkanının sadece seçilmesi yeterli değil, bu sistemde uyumlu çalışacak Meclis de önemli.

Meclis çoğunluğu elde edilemezse erken seçim olur mu? Buna katılmıyorum, sistem kilitlenir demek ileri bir söylem. Sistem kilitlenmez. Biz programımızda da vurgu yapıyoruz, güçlü demokrasi. Demokrasilerde çare tükenmez, Türkiye o çareyi üretir. Uyumlu bir grup daha güçlü çalışmak için şart. Olmaz ise de kıyamet kopacak değil. Meclis'te olan partiler de bu ülkenin düşmanı değil. Reel faktörleri göz önünde bulunduran herkes bunu görür.

Yeni modelde yürütmenin kanun teklif etme yetkisi yok. Meclis'in gündemini bugün belirleyen hükümettir. Yeni sistemde Meclis, gündemini kendisi belirleyecek. Kanunları teklif etme, yasal düzenleme haline getirme TBMM'ye ait. Meclis kendi gündemine odaklanmış bir Meclis haline gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi -- O modelde ne vardı da icra edilemedi, bu sisteme geçildi. Halk referandumda onaylamış yoluna devam ediyor. Gelecek nesiller için bir model öngördük, bunun dışına çıkılması mümkün değil diyemeyiz? 2023 hedeflerine varabilmek için en önemli sistem olduğunu öngördük. Bu bir ortak tasarruf modelidir. Bir ihtiyaç olursa düzeltecek olan Meclis ve millettir. Böyle bir şeye şu an ihtiyaç yok. Dinamik bir partiyiz. Bugün için en uygun model budur. Hamleci bir modeldir. Bizim çok kapsayıcı bir siyaset tarzımız var.

'BEDELLİ ASKERLİK KONUSU MAYINLI TARLA GİBİ'

Bedelli askerlik -- Bedelli askerlik konusu mayınlı bir tarla gibi. 5 milyonu aşkın beklentisi olduğu söyleniyor. Askerlik çağı gelip de, yapamamış olan var. Bir kısımda da işini gücünü bırakıp gitmek istemeyenler var. Şehitlerimizin olduğu ortamda düzenleme yapmak kolay gözükmüyor.

MHP ile ittifakın devamı -- Türkiye'nin en önemli projesi 16 Nisan referandumu ile yapılan değişiklik. Bunun ikinci aşaması uyum, üçüncü aşaması 24 Haziran seçimleri. Sahip olduğumuz projenin icrasında ittifak devam etmeli, isteğimiz bu yönde. Af konusunu görmüyor değiliz, böyle bir reel ortam şu anda yok.

'İNCE'YE KİMSENİN SORAMADIĞI BİR SORU SORUYORUM; USULÜ NEDİR?'

Fethullah Gülen'in iadesi -- Ben merak ediyorum. İnce'ye kimsenin soramadığı bir soruyu soruyorum, bunun usulü nedir, usülü biliyor mu? Öğrenmeden konuşuyorlar, bilmeden fikir sahibi olmak çok tehlikeli. Bilmeden konuşuyor, kim aramış onu? Türkiye ilk defa bunu uyguluyor değil ki. Adalet Bakanlığı'nın birikimi, ve bilgisi var. Üst düzey başkanlar sürecinde bunlar masaya yatırıldı, evrakınız eksik gündeme gelmedi. FETÖ ile mücadeleyi sulandırmaktır, bu Türkiye'ye bir şey katmaz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!