Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AK Partili Muş: İlkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarılıyor

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu kanun teklifiyle, 66 ay olan okula başlama yaşı 3 ay artacak. Düzenlemeyle sözleşmeli öğretmenlerin 6 yıl olan ilk tayin hakkı da 4 yıla inecek.

AK Partili Muş: İlkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarılıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ilkokula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılması, yükseköğrenim yurtlarıyla ilgili izinlerin Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca verilmesi, sözleşmeli öğretmenlerin 3 yıl sözleşmeli, 1 yıl kadroya atandıktan sonra bulunduğu yerde görev yapıp tayin isteme hakkına sahip olabilmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

Muş, Meclis Başkanlığı'na sunulan yeni eğitim yasası teklifi ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Milli Eğitim ile ilgili 19 maddelik yasa teklifinin içeresinde ilkokula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıktığını anlatan Mehmet Muş, diğer ayrıntıları şöyle açıkladı:

"Ortaöğretim ile yüksek öğretim yurtları ile alakalı tüm izinleri Milli Eğitim veriyordu. Yeni düzenleme ile yüksek öğretim ile ilgili yurtların izinlerini Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın vermesini teklif ediyoruz. Organize sanayi bölgelerinde özel ve gerçek tüzel kişilerin özel mesleki eğitim merkezlerinin açılabilmesi için yeni bir düzenleme yapıyoruz. Sözleşmeli öğretmenler görev aldıkları zaman 4 sene sözleşmeli, artı 2 sene de 4 yılın sonunda kadroya geçtikleri zaman aynı yerde görev yapmak durumundalar. Bu süreyi '3+1' olarak revize edilmesini teklif ediyoruz. Dolayısıyla 3 yıl sözleşmeli, artı 1 yıl da kadroya atandıktan sonra bulunduğu yerde görev yaptıktan sonra tayin isteme hakkına sahip olacaklar. Buraya Diyanet İşleri'ndeki sözleşmeli personeli de dahil ediyoruz."

ASKERLİK KANUNU TEKLİFİ

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Muş, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden Askeralma Kanuna ilişkin, "Yarından itibaren askerlik kanunu ile ilgili görüşmelere devam edeceğiz. Milli Savunma Bakanımız teknik konularda askerlik kanunu ile ilgili siyasi parti gruplarımıza bilgiler verdi. Geldiğimiz nokta; siyasi partilerden gelen öneri ve tavsiyeler vardı, onları da değerlendirdik. Cuma'ya kadar teklifin, TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesini bekliyoruz. Tabii Genel Kurulu'nun takdirinde" bilgisini verdi. Muş, Askeralma Kanunu'nda bazı maddelerde değişikliğe gidileceğini de sözlerine ekleyerek, çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!