Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AK Partili ilçe başkanından referandum yorumu

Pazar günü "İl Olma Platformu" tarafından Kurşunlu'da yapılan "belde belediyelerimiz kapatılmasın" referandumunu değerlendiren AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Bülent Temelli, referandumu tek parti dönemindeki açık oy gizli tasnifle 1946 yılında yapılan seçime benzeterek, "Pazar günü Kurşunlu'da bir tiyatro oynandı" dedi.

AK Partili ilçe başkanından referandum yorumu

Pazar günü Kurşunlu'da yapılanın bir referandum değil anket olduğunu ifade eden AK Parti İlçe Başkanı Bülent Temelli, "Kurşunlu'da yapılan referandum sonuçları doğru mu? Resmi mi? Yasal mı? Pazar günü Kurşunlu'da bir tiyatro oynandı. O tiyatroda tabii ki CHP'li dostlarımız Kurşunlu halkını yanıltarak, orada Kurşunlulu hemşerimize farklı şeyler ifade ederek, böyle bir sonuç ortaya çıktığını söylüyorlar. Ancak referandumun referandum olması için önce Yüksek Seçim Kurulundan liste alınması gerekiyor. Yani dün itibariyle 18 yaşını doldurmuş gençlerin bugünkü yasa hükümlerimiz gereğince o listede olması lazımdı. Bu yapıldı mı? Yapılmadı. Ellerinde bir seçmen listesi var mıydı? Yoktu. Belki varsa bile, en son geçen sene 12 Haziran'da yapılan seçimlerden kalan bir liste vardır. O seçimden sonra 18 yaşını dolduranlar eklendi mi? Eklenmedi. Gerekli izinler alındı? Alınmadı mı? Bunları bilmiyoruz. Orada resmi görevli bulundu mu? bulunmadı. Zannedersem, Kurşunlu belediye personelinin nezaretinde fotokopiye 'Evet', 'Hayır' veya 'Kapanmasını istiyor musunuz?', 'Kapanmasını istemiyor musunuz?' diye çarpı koyarak bir nevi anket yapılmıştır. Buna bir referandum değil anket diyelim. Bu şekilde bir çalışma yapılmış. Bu çalışmayı yaparken de büyükşehire bağlanmanın veya beldeliğin kaldırılmasının getirileri, götürüleri vatandaşımıza anlatıldı mı? Anlatılmadı. Biz anlatmaya çıkacağız. Şu anda TBMM'ye geçen hafta itibariyle gelmiş olan yasa tasarısının meclisten geçmesini bekliyoruz" dedi.
"KURŞUNLU'DA ÇEŞMELERDEN HALA ÇAMUR AKIYOR"
Kurşunlu beldesinin CHP zihniyet yüzünden geri kaldığını belirten Başkan Bülent Temelli, "Kurşunlu gibi belde, CHP zihniyetiyle bugüne kadar idare edilmesinden dolayı geri kalmış. Özellikle bütçesinden yatırıma ayıracağı kaynağı olmamasından dolayı geri kalan bütün beldeler için söylüyorum. Ama bir kez de CHP'li belediyeler tarafından idare edilmesinden dolayı ekstra geri kalmış belediyelerimiz var. Büyükşehire bağlanmanın güzel sonuçlar doğuracağını, oradaki yaşayan insanlarımız için artı bir getiri olacağını düşünüyoruz. Yasa zaten bu amaçla çıkarılmış. Kurşunlu Belediyesi'nin bütçesi madem yetiyordu, neden bugün hala Kurşunlu'da çeşmelerden çamur akıyor? Niye hala Kurşunlu halkı yazın sıcak güneşin altında, kışın çamur içinde sokakta düğün yapmak zorunda kalıyor? Orada yeni açılmış mahalle ve sokaklar var. Onların niye hala kanalizasyonları döşenmemiş? Altyapı ve üstyapısı niye hala yapılmamış? Bütçesizlikten, kaynaksızlıktan yapılamamış. Bir bütçenin en az yüzde 70-75'i yatırıma gitmek zorundadır. Ama siz bütün bütçenizle, özellikle sadece genel giderlerinizi, personel giderlerinizi yapıyorsanız, hizmete para kalmıyorsa, yıllarca insanlarımız o hizmeti bekler durur. Bu ve bunun benzeri belediyelerin hizmetlerini tamamlamak, vatandaşımızın hayat standardını yükseltmek için bu kanun çıkarılmaktadır" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!