AK Partili Eker: İngiliz hükümetinin duruşunu takdir ediyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, "İngiliz hükümetinin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin duruşunu takdir ediyoruz." dedi.

AK Partili Eker: İngiliz  hükümetinin duruşunu takdir ediyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, İngiltere temasları kapsamında Muhafazakar Partili Lord Mark  McInnes'in ev sahipliğinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından  başkent Londra'daki tarihi parlamento binasında düzenlenen "Suriye Savaşı ve  Suriye'nin Toprak Bütünlüğünün Önemi" başlıklı panelde konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı'nın hedeflerine değinen Eker, Türkiye'nin  Suriye'deki operasyonlarının hem askeri hem de sivil boyutu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bölgede terör örgütlerine karşı operasyon yürüttüğünü,  operasyonun yapıldığı topraklardaki Kürt nüfusun hedef alınmadığını vurgulayan  Eker, "Operasyonun amacı, sınırlarımızın ve bölgenin istikrarı ile güvenliğin  sağlanması, PKK/KCK/PYD-YPGve DEAŞ teröristlerinin yok edilmesidir. Bu operasyon  Suriyelilere, Kürtlere ya da Araplara karşı yürütülmüyor. Operasyon, bölgedeki  sivillerin, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması için düzenleniyor."  ifadelerini kullandı.

Eker, Türkiye'nin askeri amacının bölgenin terörist unsurlardan  temizlenmesi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin aynı zamanda DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun da bir  parçası olduğunu dile getiren Eker, "Türkiye'nin operasyonlarının sivil boyutu,  Suriyeliler için güvenli alanlar oluşturulmasını amaçlıyor." değerlendirmesinde  bulundu.

"YALNIZ BIRAKILDIK"

"Türkiye'nin Suriye ile olan sınırındaki kentlerin tehdit altında  olması", "teröristlerin ülkeye sızması", "Akdeniz'e ulaşmak için bölgenin bir  sıçrama tahtası olarak kullanılması" gibi nedenlerle Afrin'deki durumun Türkiye  için tehdit oluşturduğunu anlatan Eker, "Terörist gruplarla savaşırken bunu  müttefiklerimiz, NATO ve diğer uluslararası örgütlerdeki ortaklarımızla el ele  yapmayı tercih ederiz ancak biz yalnız bırakıldık. Kendi kuvvetlerimizle harekete  geçtik. Terörizmle mücadelede önemli olan şey, tüm devletlerin tüm terör  örgütlerine karşı tek bir yaklaşımı desteklemesi gerektiğidir." diye konuştu.

Eker, Türkiye'nin operasyonu ile ilgili İngiltere'nin duruşuna da  değinerek, "İngiliz hükümetinin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin duruşunu takdir  ediyoruz. Özellikle de (Suriye'de) PYD unsurlarına katılan, ardından ülkelerine  dönen ve burada gözaltına alınarak yargılanmasına başlanan İngiliz  vatandaşlarının durumuyla ilgili olarak, resmi beyanlarından memnuniyet  duyuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Panele, Eker ve Lord McInnes'in yanı sıra Londra merkezli Kraliyet  Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) Ortadoğu Çalışmaları Birimi Araştırmacısı  Michael Stephens, UETD İngiltere Başkanı Erdal Yetimova, çok sayıda öğrenci ve  akademisyen katıldı.

Etkinlikte katılımcılara Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü  tarafından Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi kirliliğinin önlenmesi amacıyla  hazırlanan kitapçık dağıtıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı  Harekatı'yla ilgili olarak "Türkiye'nin kendi sınırlarının güvenliği konusundaki  meşru çıkarını tanıdığını" bildiren İngiliz hükümeti, "İngiltere, Türkiye ve  diğer müttefikleri ile Suriye'de istikrarı temin edecek, gerilimi tırmandırmaktan  geri duracak ve Türkiye'nin güvenlik çıkarlarını koruyacak çözümler bulmak için  yakın iş birliği yapmaya kararlı olduğunu" duyurmuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!