Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa'da konuştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce alınan 85 otobüsün hizmete başlaması töreni ve Yıldırım Bayezid Türbesi'nin açılışına katıldı. Özhaseki, "Cumhuriyet de bizim, geçmiş de. Hepsine sahip çıkacağız. Bursa denilince bizim aklımıza burada yatan padişahlarımız geliyor. Ulucami'ye İslam dünyasının beşinci merkezi olarak yad ederiz. Bu eserleri korunması ve geleceğe aktarılması bizim için çok önemli. Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a bu anlamda teşekkür ediyorum" dedi.

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa'da konuştu

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Bizim geçmişimiz Selçuklu'dur, Osmanlı'dır ve geleceğimiz de cumhuriyettir. Ne onları kötüleriz ne şimdikini kutsayarak put haline getiririz. O, bizim geçmişimizdir, iftihar ederiz. Şimdikiyle de övünürüz ve daha iyisi olsun diye gayret ederiz." dedi.

Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce alınan 85 otobüsün hizmete başlaması töreninde, belediye başkanlığının bir kulun, dünyada rastlayabileceği en güzel makamlardan biri olduğunu, insanlara hizmet ve eser bırakmanın hayırla yad edilme sebebi olduğunu söyledi.

Büyükşehirlerin en büyük sorunlarından birinin ulaşım olduğunu belirten Özhaseki, "Ulaşım meselesinde birtakım kriterler, bilimsel veriler, bu işin ilmini yapanların ortaya koyduğu teorilerle hareket edip işi çözersiniz. Ancak Bursa gibi bir kadim, eski bir şehirde, ulaşımı çözmek biraz daha zor olur." diye konuştu.

Dün akşam saatlerinde Ulucami ve çevresini, kadim şehri gezdiğini ve tarihi eserleri gördüğünü anlatan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Tarihi eserlerimizin restore edilmesi, ayağa kaldırılması, gelecek nesillere taşınması, bizim için bir iftihar vesilesi. Türbeler, camiler, medreseler, her türlü tarihi eser, bu memleketin tapu senedidir. Bunlardan vazgeçemeyiz. Bir tarihte geriye doğru belki düşmanlıklar yapılmış olabilir. Biz şunu biliyoruz ki bizim geçmişimiz Selçuklu'dur, Osmanlı'dır ve geleceğimiz de cumhuriyettir. Ne onları kötüleriz ne şimdikini kutsayarak put haline getiririz. O, bizim geçmişimizdir iftihar ederiz. Şimdikiyle de övünürüz ve daha iyisi olsun diye gayret ederiz. O yüzden yapılan eserler, çalışmalar işler, hepimiz için bir iftihar vesilesi."

- "Şehirler, canlı birer organizmadır"

Özhaseki, yapılan anketlere göre, Bursa halkının büyükşehir belediye başkanına duyduğu güvenin katlanarak sürdüğünü, yapılan işlerin milletin takdirini kazandığını dile getirdi.

Şehirlerin taş ve topraktan ibaret cansız yapılar olmadığını vurgulayan Özhaseki, "Şehirler, canlı birer organizmadır. Onların da canı ve ruhu var. Onlar da bakım, ihtimam, gözetim ister. Eğer belediyeler, bunu hakkıyla doğru bir şekilde yaparlarsa orada yaşayanlar mutlu olur. Bu bakımı yapamaz, ihtimam göstermezseniz, değişen çağın ihtiyaçlarını görerek ona uygun hizmet üretmezseniz oradaki vatandaş çok mutsuz olur." ifadelerini kullandı.

Bir şehrin geleceğinin yerel yöneticilerinin ufukları ile doğru orantılı olduğunun altını çizen Özhaseki, şunları kaydetti:

"Bir şehirde yaşayanların bütününün, eğer geleceğe ait o şehirle ilgili güzel rüyaları varsa, risk alıyorlarsa, topluca bir araya gelip bir işin peşinden koşuyorlarsa o şehrin geleceği aydınlıktır. Şehir gittikçe büyüyüp gelişiyor değilse, Allah korusun birbirlerine girerlerse, birinin yaptığına diğeri takoz olmaya başlarsa ve küçük hesaplar başlarsa, birisi güzel bir şey yaptığında insani duygulardan dolayı, hasetlikten dolayı ön kesilmeye başlanırsa o şehirde ne yazık ki iyi şeyler olmuyor. Burada güzel işlere şahidiz."

Daha sonra Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve beraberindekiler ile kurdele kesti. Ardından Aktaş'ın kullandığı otobüse bindi.

Öte yandan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan 614 yıllık Yıldırım Bayezid Türbesi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki'nin de katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi ve kültürel miras yatırımları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan sultan külliyelerinden biri olan Yıldırım Külliyesi bünyesinde yer alan Osmanlı'nın 4'üncü Padişahı Yıldırım Bayezid'e ait türbedeki restorasyon tamamlandı. Yıldırım Bayezid'in oğlu Emir Süleyman tarafından 1406 yılında yaptırılan ve Osmanlı mimari tarihine, ilk revaklı türbe olarak geçen eser,  çatısından zeminine, duvar süslemelerinden kapı ve pencere doğramalarının yenilenmesine kadar tüm çalışmalarla ilk günkü ihtişamına kavuşturuldu. Bursa'nın tarihi eserler zincirinin en önemli halkalarından biri olan türbenin açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, İl Müftüsü İzani Turan ve davetliler katıldı.

Okunan Kuran tilavetinin ardından konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, "Yıldırım Bayezid Türbesi'nin ziyarete açılışına hepiniz hoşgeldiniz. Yıldırım ilçemiz bize Yıldırım Bayezid Han'ın emaneti. Böyle bir ilçede hizmet etmek bizler için büyük bir onur. Geçmişten aldığımız ilhamla ilçemizi geleceğe hazırlama konuşunda gayret ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi. 


İlham veren şehir

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş törende yaptığı konuşmada, Osmanlı'ya başkentlik yapan, ilk 6 padişahı ve onlarca evliyayı bağrında barındıran Bursa'nın, Türkiye'nin en özel şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Bursa'nın, bağrında taşıdığı değerleri yeni değerlerle harmanlayıp bir dünya kenti olma yolunda ilerleyen bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, "Bursa, geleceğini şekillendirmek üzere yola çıkanlara ilham veren bir şehirdir. Burası, 8500 yıllık şehircilik birikimiyle, kentlerin vizyonuna değer katan bir şehirdir. Her karesiyle bir tarih hazinesi olan şehrimizde; Bitinya'dan Bizans'a, Osmanlı'dan Cumhuriyete kadar her dönemden izler bulmak mümkün. Bursa'nın tarihsel varlığını sadece anıtsal yapılarla sınırlamak da mümkün değil tabi. Ticari geleneği ve geleneğin yansıması çarşıları, esnaf ve zanaat kültürü, edebiyat, sanat, musiki gibi birçok özelliği var."

Beylikten devlete geçişin göstergesi

"Bütün bu özellik ve güzelliklerin korunması noktasında ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların en önemli sonucu şüphesiz ki Bursa'nın, Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü alanlarının UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almasıdır. Bugün, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almamızı sağlayan alanlardan birinde, Yıldırım Külliyesi'ndeyiz. Osmanlı Devleti'nin mimarlık ve yapı alanında bir üslup bütünlüğünü simgeleyen Yıldırım Külliyesi, Yıldırım Bayezid tarafından 1390'lı yıllarda yaptırılmıştır. Yıldırım külliyesi içinde yer alan yapılardaki mimari, sanatsal unsurlar 'beylikten devlete' geçişin de bir göstergesi gibidir. Çatısından zeminine, duvar işlemelerinden ahşap doğramalarına yaptığımız kapsamlı bir tadilat ve restorasyonla tarihi yapı ilk günkü görkemli halini aldı. Yıldırım ilçemize, Bursa'mıza hayırlı olsun" diye konuştu.


Eserlerimiz tapu senedimizdir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de bilim adamlarının açıklamalarına göre, insanoğlunun ilk olarak topluca yaşamaya başladığı iki yerden birinin Mezopotamya, diğeri de Anadolu toprakları olduğunu söyledi. Böyle bir coğrafyanın dünyanın hiçbir yerinde olmadığını dile getiren Özhaseki, "Bu coğrafyanın her bir köşesinde yaşamış olan onlarca kavimden ve kurulan medeniyetlerden kalan eserleri açığa çıkarsak ve adına da kocaman bir 'açık hava müzesi' desek yeridir. Bu tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması bizim için iftihar vesilesidir. Geçmişte maalesef tarihi kültürel mirası koruma bilinci yoktu. Harf devriminden sonra sırf eski yazı olduğu için kütüphanelerdeki eserlerin Haliç'e döküldüğünü tarih kitaplarından okuyoruz. Çok şükür özellikle AK Belediyelerimiz bu konuda tarihe sahip çıkmaya devam ediyorlar. Selçuklu biziz, Osmanlı biziz, Cumhuriyet de biziz. Ama geçmiş zamanlarda tarihe o kadar kötülük edilmiş ki. Bu eserlerin korunması, geleceğe aktarılması bizim için çok önemli. Belediye Başkanı arkadaşlarımız bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Alinur Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bursa'da tarihi, doğal ve kültürel mirasımıza sahip çıkıldığını, ecdadın eserlerinin yenilendiğini ve gelecek nesillere aktarıldığını görmek bizde iç huzur yarattı. Allah kendilerinden razı olsun. Bu eserlerin hepsi bizim geleceğimizdir, bizim tapu senedimizdir, istikbalimizdir, istiklalimizdir" diye konuştu.

Protokol üyelerini konuşmaların ardından kurdele kesip, ziyarete açtıkları Yıldırım Bayezid Türbesi'ni gezdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!