Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AK PARTİ'DE SEÇİM MARATONU BAŞLADI

Genel seçimler öncesi AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nda milletvekilli aday adaylığı maratonu başladı. İl Başkanı Sedat Yalçın, seçim sürecinde yeni anayasanın ağırlıklı olarak konuşulacağını söyledi.

AK PARTİ'DE SEÇİM MARATONU BAŞLADI

AK Parti'de milletvekilliği aday adaylığı süreci başladı. 12 Haziran 2011'de yapılması kesinleşen genel seçimler öncesinde gerekli şartları yerine getirenler milletvekili aday adaylığı için müracaat edebilecek. Başvuruların ardından 19-20 Mart tarihleri arasında temayül yoklaması yapılacağı öğrenilirken, 21-22 Mart tarihlerinde genel merkezde aday adayları mülakattan geçecek. 10-12 Nisan 2011 tarihlerinde nihai listeler belirlenecek. Ardından listeler Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunulacak.


TÜRKİYE BULUŞMALARININ BURSA AYAĞI BAŞLIYOR
AK Parti İl Başkanlığı'nda Milletvekili Canan Candemir Çelik ile birlikte açıklamalarda bulunan Yalçın, seçim çalışmaları çerçevesinde AK Parti Genel Merkezi'nin başlattığı 'Türkiye Buluşmaları'nın Bursa ayağının 12 Mart Cumartesi günü yapılacağını bildirdi. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde (AKMM) yapılacak programa, AK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç'ın da katılacağını belirten Yalçın, programının seçim sürecinde çok önemli olduğunu vurguladı.
AK Parti Bursa il teşkilatının 7 ay içinde 120 bin olan üye sayısını 170 bine çıkardığını söyleyen Yalçın, yeni katılan üyelerin ekserinin genç ve kadınlardan oluştuğunu ifade etti. Yalçın, AK Parti döneminde tarım desteklemelerinde büyük oranda artış kaydedildiğini ve son bütçede 6 milyar TL'ye yaklaşan bir payın sektöre ayrıldığını dile getirdi. Tarımın büyük ölçekli işletmelerde yürütülmesi ve verimliliğin artırılması konusuna ağırlık verildiği anlatan Yalçın, Bursa'da mazot kimyevi gübre ve toprak analizleri ile ilgili 11,6 milyon TL'lik kaynağın üreticilerin hesaplarına aktarıldığını açıkladı.


ERKEK ADAYLARDAN 3 BİN, KADIN ADAYLARDAN BİN 500
AK Parti olarak milletvekilli aday adaylığı için başvurularının başladığını hatırlatan Yalçın, müracaatların 14 Mart 2011 Pazartesi günü sona ereceğini söyleyerek, "AK Parti Genel Merkezi'ne aday adayları bizzat başvurabilecek. Başvuru ile ilgili form ve evraklar il başkanlığından verilecek. Hafta sonu da başvurular kabul edilecek. Erkek aday adaylarından 3 bin TL, kadınlardan bin 500 TL ve özürlü adaylardan ise hiçbir ücret alınmayacak. 19-20 Mart gibi temayül yoklaması yapılacak. 21-22 tarihlerinde AK Parti Genel Merkezi'nde mülakat yapılacak. 10-12 Nisan tarihlerinde aday listeleri kesinleşecek. Ardından listeler Yüksek Seçim Kurulu'na duyurulacak. Bu önemli bir seçim. Propaganda döneminde yeni anayasayı konuşacağız" dedi.


"TÜRKİYE'DE ZİHNİYET DEVRİMİ OLUYOR"
AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik ise, kadınların toplumdaki yerinin artmasının zihniyet devrimini gösterdiğini vurguladı. Çelik, "Kadınlarımız daha çok TBMM'de yer almalı. AK Parti olarak bu konunun üzerinde duruyoruz. Ancak sıkıntıların ortadan kalkması için kanuni düzenlemelerin yanı sıra toplumsal zihniyet dönüşümüne de ihtiyaç var. Toplumun her kesimi hassasiyetlerini hep birlikte ortaya koymalı. Aday adaylığı süreci başladı. Kadın aday adaylarımızın çok olması zihniyet dönüşümü olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
Çelik, 2007 yılındaki milletvekilliği kadın aday adaylarının sayısının 2011 seçimlerinden daha fazla olacağını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!