Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ailece atlı karıncaya!

Erdoğan Türkiye'nin en büyük eğlence parkını açtı

Ailece atlı karıncaya!

İşletmecilere çağrı yapan Erdoğan "Patronlara sesleniyorum. Bazı günler çocuklardan ücret almayın" dedi. Eyüp'teki Türkiye'nin en büyük eğlence parkı Vialand'i açan Başbakan Erdoğan işletmecilere bu çağrıyı yapınca çocuklar çılgınca alkışladı ve çığlık attı...

İstanbul Eyüp'te yapılan Vialand Tema Parkı ve Eğlence Merkezi, henüz tam olarak bitmese de dün Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, 'çocuklara ücretsiz gün' çağrısı yapınca büyük alkış aldı. Çocukluğunu yaşayamayan çocukların burada farklı yaşayacaklarını söyleyen Erdoğan, Vialand işletmecilerine dönerek, "Patronlara sesleniyorum. Öyle günler olmalı ki ücretsiz bazı uygulamalar da yapmalı" dedi. Başbakanın bu sözleri alanı dolduran çocuklar tarafından çığlıklarla karşılandı.

Haliç'in çamurunu taşıdık

Başbakan Erdoğan, Vialand'in yapıldığı alanın tarihçesini anlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bölgenin taş ocağı olarak kullanıldığı söyleyen Erdoğan, Haliç'i kurtarmak için hayata geçirdikleri projeyi şu sözlerle anlattı: "Haliç'ten buraya petrol boru hattı gibi hat döşediler. O çamur buraya kamyonlarla taşınmadı. Buraya sıvı balçık çamuru pompaladılar. O çamur buraya toplandı."
Başbakan, eşi Emine ve Kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte atlı karıncaya bindi, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Aşk bizi deli divane etti

Projenin maliyetinin 650 milyon dolar olduğunu söyleyen Erdoğan sözlerini, "Eğer aşkınız varsa, bu ülkenin evlatlarını insanını seviyorsanız, yaparsınız. Çünkü bütün bu işler, bir sevda işidir. Bir aşk işidir. Bu aşk bizi deli divana etti, bu yollara koydu. Uzun ince bir yolda gidiyoruz gündüz gece" diye sürdürdü. Konuşmasının son bölümünde Reyhanlı ziyaretine değinen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "51 yurttaşımız şehit edildi. Ailelerin mütevekkil halini gördüm. Biz terörle mücadelede dikkatli olacağız. Birbirimizi Allah için seveceğiz. Kürdü, Çerkesi, Abhazası, asla birbirine ayrı düşmeyeceğiz. Bizde dinsel milliyetçilik olmayacak. Hıristiyanı, Musevisi, Alevisi böyle bir ayırım olmayacak. Bir olacağız. Beraber olacağız. İri olacağız, diri olacağız."

Kalabalık kapıda kaldı

Erdoğan oyun parkını gezerken dışarıda biriken kalabalık kapının açılmasını bekledi. Kapı açılmayınca kalabalıktan yuh sesleri duyuldu.


600 bin m2'ye kuruldu

VIa Properties ve Gürsoy Group ortak girişimiyle yapımına 2011 Eylül ayında başlanan Türkiye'nin ilk uluslararası mega tema parkı, gösteri merkezi ve alışveriş merkezi Vialand, 600 bin metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Eyüp'te inşa edilen yapı için toplam 1 milyar 150 milyon TL'lik yatırım yapıldı. Kuzeyinde TEM Otoyolu ve güneyinde ise E5 Karayolu yer alan proje, konsepti açısından dünyada bir ilk olmayı da başardı. Yüz futbol sahası büyüklüğünde ki Vialand, alışveriş caddeleri bünyesindeki 110 bin metrekare kiralanabilir ticari alanı, 4 bin 500'ü kapalı, 3 bin 500'ü açık olmak üzere toplamda 8 bin araçlık otopark kapasitesi ve hedeflediği geniş marka yelpazesiyle her yaş ve zevk grubuna uygun alternatifler sunacak. Merkezi yılda 30 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Günlük giriş ücreti 50 TL

PARK, girişindeki 2 bin metrekarelik alanda yükselen Şato ve eski İstanbul'un günlük yaşamını günümüze taşıyan ana caddesi ile farklı mimari özellikler de sunuyor. 100 bin metrekare büyüklüğündeki Gösteri Merkezi ise içinde, 10 bin kişilik konser alanı, geniş yeşil alan ve büyük ölçekli kitlelere hitap edecek daha birçok aktivite alanını barındırıyor. Eğlence parkına girişlerde 13 yaşına kadar olanlar 40 TL, 13 yaşından büyükler 50 TL günlük giriş bedeli ödeyecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!