Aile ile yemek yemek güven veriyor

Kanada'da yapılan bir araştırmada ailesiyle birlikte yemek yiyen çocuğun sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik ve duygusal olarak da sağlıklı olduğu belirtildi.

Aile ile yemek yemek güven veriyor

 

Aile fertlerinin birlikte yemeğe oturması çocukların sağlıklarına olumlu katkı yaptığı araştırmalar tarafından açığa çıkarıldı. Bu olumlu katkı sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve duygusal oluyor.

Çalışmada ebeveynleriyle birlikte düzenli yemek yiyen çocukların, yalnız başına yemek yiyen çocuklara göre daha fazla kendine güvenli, yardımsever, güven duyulan ve yaşamdan daha fazla hoşnut olan kişiler olarak yetiştiği kaydedildi.

Birlikte çok sık yemek yiyen bir ailenin çocuklarının duygusal olarak da istikrarlı olduğu belirtildi.

Uzmanlar ailelerin yemek saatinin sohbet etme, sorunları ve deneyimleri paylaşma ve ebeveynlerin öğütlerinin çocuklara geçmesi için bir fırsat olduğunu söylüyor.

Sosyal temasın ayrıca çocuklarda davranışların sınırlarının oluşması ve değerlerin farkına varmasına yardımcı olduğu düşünülüyor.

Montreal'deki McGill Üniversitesi'nden uzmanlar 11 ile 15 yaş aarsı 25 bin erkek ve kız çocuklarla yeme alışkanlıkarı ve duygusal iyilikler hakkında araştırma yaptı. Çocuklar ortalama haftada beş kere ebeveynleriyle yemek akşam yemeği yerken bunların üçte biri her gün aileleriyle birlikte yemek yiyor. Aileleriyle birlikte çok daha fazla yemek yiyen çocuklarda daha az anksiyete olduğu, daha az yalnızlık çektiği ve okulda daha az dersı kırdığı veya kavgaya katıldığı ortaya çıktı.

Aynı zamanda bu çocukların evlerinde mutlu hissettikleri, daha enerjik, güvenen ve yardım sever olduğu belirtildi. Journal of Adolescent Health dergisinde yayımlanan araştırmada ayrıca genel olarak yaşamdan daha hoşnut oldukları ortaya çıktı.

Çalışmayı yürütenlerden Prof. Frank Elgar "Ne kadar sık aile ile yemek yemek o kadar az duygusal ve davranışsal sorun demek. Tam tersine daha fazla duygusal iyilik, daha fazla güven ve yardımsever davranışlar ve hayattan hoşnut olma duyguları artıyor" dedi.

Daha önceki bir çalışmada yalnız yemek yiyen çocukların aşırı kilolu olma eğiliminin daha yüksek olduğu belirtilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!