Aidatsız kart çıkarmayan banka yandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı'yla ilgili değerlendirmeler yaptı. Bakan Yazıcı, aidatsız kredi kartı sunmayan bankalara verilecek idari pazara cezasının 5 milyon liraya çıkarıldığını açıkladı.

Aidatsız kart çıkarmayan banka yandı

 

 

Tüketiciye aidatsız kredi kartı sunmayan bankalara ceza yağacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil edilmeyen bir kredi kartı sunmayan bankalara verilecek idari para cezasının miktarı 5 milyon liraya çıkarılmıştır" dedi. Bakan Yazıcı, 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı'yla ilgili değerlendirmeler yaptı.

ÇAĞDAŞ ÜLKE TÜKETİCİSİ

Bakan Yazıcı, tasarı yasalaştıktan ve uygulama yönetmelikleri çıkarıldıktan sonra Türk tüketicisinin çağdaş ülkelerde yaşayan tüketicilerle aynı haklara hatta bazı alanlarda daha üst düzey korumaya sahip olacağını söyledi. Tüketicilerin yoğun problem yaşadığı alanları tespit ettiklerine değinen Yazıcı, yaptıkları köklü değişikliklerle bu problemlere çözüm yolunu açtıklarını ve AB mevzuatına uyum yönünde adımlar attıklarını vurguladı.

TASARININ HEDEFLERİ

Yazıcı, kanun tasarısının hedeflerini şöyle sıraladı:
- Tüketicilerin işlem yaptığı tüm piyasalarda 'bilinçli tüketici, basiretli tacir' ilkesinin esas alınması,

- Tüketicilerin seçimini ihtiyaçlarına en uygun ve rasyonel şekilde yapabilmesi için kendisine gerekli bilgilerin sağlanması.

- Tüketicilerin güvenliğinin sağlanması ve bilinç düzeyinin artırılması,

- Tüketicilerin mahkeme dışı çözüm organları aracılığıyla, haklarını etkin, hızlı ve masrafsız arayabilmelerinin önünün açılması,

- Tüketiciye tanınan hakların tahkim edilmesi ve buna paralel olarak ürünlerde kalite standardının yükseltilmesi,

- Bürokratik işlemlerin azaltılması,

- Piyasadaki rekabet ortamının gelişmesine katkı sağlanması,

- Tacirler arasındaki haksız rekabetin önlenmesine katkı sağlanması. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!