Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ağustos'ta 42 bin öğretmen atanacak

Atama bekleyen binlerce öğretmen adayına kadro müjdesi geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Ağustos'ta 42 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu.

Ağustos'ta 42 bin öğretmen atanacak

Torba Kanun'un Genel Kurul görüşmeleri sırasında, Hükümet önergeleriyle değişikliğe gidildi. Kabul edilen değişikliklerle, sicil affından yararlanmak için başvuru tarihi 31 Temmuz'dan 31 Aralık 2014'e ertelendi. Bu arada, vekil imam, müezzin ve Kuran kursu öğreticilerinin 3 ayda başvurmaları halinde Diyanet'in ilgili kadrolarına atanacağı yönündeki madde, Kuran kursu hocalarıyla sınırlandırıldı.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, Hazine'ye ait Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsisli cami ve mescitlerde bulunan ticarethanelerden 2007-2012 arasında 54 milyon lira gelir elde edildiğini belirtti. Kadroya 2 bin 81 vekil imam hatiplinin geçeceğini ifade eden Çelik, ücretlerinin bin 900 lira olacağını kaydetti.

42 BİN ÖĞRETMENE KADRO

Ağustosta 42 bin öğretmen ataması yapılacağını belirten Çelik, 96 bin 500 sözleşmelinin kadroya geçeceğini ancak KİT'lerde 76 bin 666 kişinin sözleşmeli, sanatçı olarak da 4 bin 752 kişinin sözleşmeli kadrosunda devam edeceğini, usta yöneticilerin bu kapsamda bulunmadığını söyledi.

EMEKLİLİK YAŞI 50 OLDU

Emeklilik yaşının her yıl 1-2 yıl yükselmeye devam ettiğini ve emeklilik yaşının 50'ye geldiğini söyleyen Çelik, "Yaş sınırı 55-60 yaşlara gelindiğinde destek priminin artık ihtiyaç olmaktan çıkacağı inancındayım. Emeklilik yaşı ile paralellik arz eden bir durum. Genç bir nüfusumuz var. Bu nüfusun istihdamıyla ilgili, emeklilerin bir başka işte çalışması yanında genç nüfusa iş vermek önceliğinden hareket etmek durumundayız" dedi.

4/C'LİLERE TESELLİ

4/C'lilerin durumuna ilişkin de Çalışma Bakanı, "Sosyal hakları ve ekonomik durumları ve şu anda karşı karşıya bulundukları sıkıntıları ağustos ayındaki toplu sözleşme masasında ele almayı uygun buluyoruz" dedi.

akşam

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!