Ağustos ayında buz tutan mağara

KONYA'nın Akşehir İlçesi'nde hava sıcaklığı 30 derecenin üzerinde seyrederken, Sultandağı'ndaki 'Buzluk Mağarası'nda buz bulunuyor.

Ağustos ayında buz tutan mağara

 

Toros Dağları'nın uzantısı olan Sultandağı'nda doğal güzellikler dikkat çekiyor. Bunlardan bir ide Akşehir İlçesi'ne bağlı Değirmen Köyü Sarpınar Mevkii'ndeki halk arasında 'Buzluk Mağarası' olarak bilinen mağara. Kentte sıcaklık 30 derecenin üstünde olmasına rağmen, mağarada buz bulmak mümkün. Sultandağı'nın yaklaşık 2 bin 300 metre yüksekliğindeki eteklerinde bulunan mağaradaki buzların 1950'li yıllarına kadar çıkartılıp, satıldığını belirten 65 yaşındaki Kadir Erdemir, şunları anlattı:

''Şu anda Ağustos ayının sonundayız. Ancak kışın bu mağaranın içerisinde biriken kar ve buzlar halen duruyor. Biz profesyonel dağcı olmadığımız için mağaranın sadece giriş bölümündeki buzlara ulaşabildik. Ancak bu mağara içerisindeki hava sıcaklığı sıfır ile beş derece arasında değişiyor. Bu mağaranın yüksekliği yaklaşık 2 bin 300 metre. Selçuklular ve Osmanlılar zamanında da bu mağaradan çıkartılan kar ve buzların yakın yerlerde katır sırtlarında taşınarak satıldığını ve soğutma amaclı olarak kullanıldığını biliyoruz. Akşehir'de de 1950'li yıllarda da buradan çıkartılan buzların satıldığını büyüklerimizden öğrendik. Buranın turizme kazandırılması gerekir.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!