Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Agos'un önünde sessiz çığlık

19 Ocak 2007 tarihinde genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos gazetesinin önünde katledilen Hrant Dink, öldürülüşünün 5. yılında 'sessiz' bir eylemle anılıyor

Agos'un önünde sessiz çığlık

19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Taksim'den Şişli'deki Agos gazetesine doğru gerçekleşecek sessiz bir protesto yürüyüşüyle anılıyor.

Binlerce kişinin katılmasının beklendiği sessiz yürüyüş için vatandaşlar Taksim Meydanında saat 12:00 sularında toplanmaya başladılar. Saat 13:00'da başlayan eyleme halen katılım da devam ediyor.

Taksim Meydanı'nda toplanan kitle Şişli'deki Agos gazetesine doğru yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanın'da toplanan ve sessiz protesto yürüyüşüne geçen grup ellerinde Türkçe ve Ermenice olarak 'Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz' pankart ve dövizleri taşıyor.

Taksim'den Şişli'ye giden ve yürüyüşün gerçekleştirildiği Cumhuriyet caddesinin üzerinde ise emniyet görevlileri yoğun güvenlik önlemleri aldı. Cadde trafiğe kapatılırken, polis helikopteri de bölgeyi havadan tarıyor.

Yürüyüşe katılan gazeteci Ahmet Hakan, Habertürk'te yayınlanan Gün Ortası programına canlı bağlantıyla katılarak Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. Daha önce gerçekleşen yürüyüşlere de katıldığını ancak mahkeme kararından sonra bu yürüyüşe daha bir çoşkuyla katıldığını belirten Hakan, sosyal medyada "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" yazdığı için gelen tepkilere ise çok üzüldüğünü belirtti. 

EYLEM ÇAĞRISINI HRANT'IN ARKADAŞLARI YAPTI

Dün bir çağrı yapan Hrant'ın Arkadaşları, eylem çağrı metninde duyarlı kesimlere şu cümleler ile seslendi: "Hrant Dink'i yok ettikleri günden bu yana tam beş yıl geçti. Beş yıl önce onu yüz binler İstanbul caddelerinde akarak, milyonlar ağlayarak uğurladı. Beşinci yılında o büyük dayanışmayı, o sessiz çığlığı, o çok büyük anlam taşıyan demokratik çıkışı tekrarlamak dileği ve umudundayız. Beş yıl boyunca cinayetin yargılanma sürecini hepimiz içimiz burkularak, öfkelenerek, isyan ederek izledik. Karşımıza üç beş tetikçi çıkardılar ve bununla yetinmemizi istediler.

O yüzden 19 Ocak 2012 Perşembe günü Hrant Dink'i olabildiğince büyük bir kitlenin katılımıyla anmak daha da bir anlam ve önem kazanıyor. Ama bunu olabildiğince geniş kesimlere duyurmakta ve katılımlarını özendirmekte sizin yardımınıza, desteğinize şiddetle ihtiyacımız var. Katkılarınız olmadan bunu başaramayız.

19 Ocak Perşembe günü saat tam 13'de Taksim Meydanının Elmadağ'a olan yönünde toplanacağız ve AGOS'un önüne yürüyeceğiz. Slogan yok. Örgütsel flama, bayrak yok. Bu sessiz bir çığlık. Önümüzdeki Pazartesi, Salı ve Çarşamba boyunca ulaşabildiğiniz herkese, , meslek örgütüne, STK'ya bu çağrıyı duyurmakta bize omuz verin. 19 Ocak günü kendinizin de o yürüyüş kolunda saf tutun."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!