Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ağız yaraları ve Behçet hastalığı nedir? (ÖZEL HABER)

Pandemi günlerinde sık karşılaşılan sorunlardan biri de ağız yaraları ve Behçet hastalığıdır. Ağızda meydana gelen yaralar ya da aftlar, kimi zaman yüzeysel doku kaybı yaşatırken kimi zaman da ağrıyla birlikte seyredebilmektedir. Behçet hastalığı ise bağışıklık sistemindeki bozukluk sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Ercan Gündoğdu, "Behçet hastalığı da ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın ağız yarası dışında daha başka belirtiler de göstermesi gerekiyor" dedi.

Ağız yaraları ve Behçet hastalığı nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Vücudun bağışıklık sistemindeki bir bozukluk nedeniyle enfeksiyon belirtileri göstermesi şeklinde gelişen Behçet hastalığı bulaşıcı bir hastalık değil.

Ancak Behçet hastalığının genetik bir yatkınlığı vardır.

Ağız yaraları ise hemen hemen herkeste görülebiliyor. Damakların içini, dili ve ağızın dış kısımlarını kapsadığı için birçok çeşidi bulunuyor.

"ÜÇ HAFTA, 1 AYI GEÇEN AĞIZ YARALARINDA İSE MUTLAKA BİYOPSİ ALINMALDIR"

Op. Dr. Ercan Gündoğdu, "Öncelikle toplumdaki stres düzeyinin covid-19 ve pandemi nedeniyle artması sonucu ağız yaralarında bir artış gözlemlemekteyiz. Ağız yaraları birçok nedene bağlı olabildiği gibi özellikle stres, vitamin, mineral eksiklikleri, demir eksikliği nedenlerine de bağlı olabilir. Ancak böyle ağız yaraları en geç 1 hafta 15 gün içerisinde geçmektedir. Üç hafta, bir ayı geçen ağız yaralarında ise mutlaka biyopsi alınması gerekir. Behçet hastalığı da ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın ağız yarası dışında daha başka belirtiler de göstermesi gerekiyor. Genital bölgede iz bırakan yaralar, ağrı ile seyreden görmede bulanıklık ve gözde kızarıklık, üveit dediğimiz hadiseyle gördüğümüz zaman Behçet hastalığından şüpheleniyoruz. Bunun için de özel testler var bu testlerin yapılması gerekir" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!