AGİT'in Rus gözlemcilerinden 'seçim şeffaf' açıklaması

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT-PA) üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Artem Turov, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin şeffaf bir ortamda geçtiğini söyledi.

AGİT'in Rus gözlemcilerinden 'seçim şeffaf' açıklaması

AGİT-PA ve Rusya parlamentosu alt kanadı Devlet Duması Avrasya  Entegrasyonu ve Soydaşlardan Sorumlu Komite Üyesi Turov, AGİT-PA'dan iki kişi,  Şangay İşbirliği Örgütünü temsilen bir kişi olmak üzere Rusya Federasyonu'ndan  gelen üç gözlemcinin seçim izleme faaliyetlerine ilişkin basın toplantısı  düzenledi.

Sabah saatlerinden itibaren toplam 11 sandığı ziyaret ettiklerini  belirten Turov, "Hem Rusya Federasyonu Devlet Duması milletvekilleri hem de AGİT  gözlemci misyonu olarak buradayız. Sabah saatlerinden itibaren çok yoğun bir  katılım gözlemledik." dedi. 

Seçimin şeffaf bir ortamda geçtiğini vurgulayan Turov, şöyle devam  etti:

"Ankara'da gördüğümüz katılım çok yoğundu. Sürekli seçmen akını söz  konusuydu. Kapanışta da katılımın yoğun olduğu teyit edilmiş oldu. Ziyaret  ettiğimiz sandıklarda seçim mevzuatına aykırılık teşkil eden herhangi bir durumla  karşılaşmadık. Dolayısıyla seçmenin iradesini etkileyen herhangi bir unsur  olmadığını söyleyebiliriz."

"Sandıklarda Türk misafirperverliğiyle karşılandık"

Seçim işlemleri sırasında tüm siyasi parti temsilcilerinin bir arada  olmasının şeffaflığın göstergesi olduğunu söyleyen Turov, "Ziyaret ettiğimiz tüm  sandıklarda Türkiye Cumhuriyeti seçim mevzuatına aykırı bir durum olmadığı için  seçimin şeffaf bir ortamda geçtiğini söyleyebiliriz." diye konuştu.

Seçim izleme faaliyetleri sırasında hiçbir zorlukla  karşılaşmadıklarını belirten Turov, "Ziyaret ettiğimiz sandıklarda resmen bir  Türk misafirliği ile karşılaştık. Güler yüzlü, tamamen yardıma açık, görmek  istediğimiz tüm belgelere bakma fırsatımız olmuştur. Seçmen kütüklerinde kaç kişi  olduğu gibi tüm bilgiler bizimle şeffaf bir ortamda paylaşılmıştır."  değerlendirmesinde bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!