Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ağır kayıplar veren Ermenistan geri adım attı

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki çatışmalar 6. gününde devam ederken Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "AGİT Minsk Grubu arabuluculuğunda ateşkes görüşmeleri için hazırız" denildi.

Ağır kayıplar veren Ermenistan geri adım attı

Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için Ermenistan'a yönelik başlattığı karşı saldırıları 6'ncı gününde başarıyla devam ediyor. Çatışmalarda ağır kayıp veren Ermenistan ordusu askeri mühimmatlarını bırakarak mevzilerden kaçarken, Erivan yönetiminden geri adım geldi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "1994-1995'te imzalanan anlaşmalara dayanarak AGİT Minsk Grubu arabuluculuğunda ateşkes için hazırız" ifadeleri kullanıldı.

Erivan yönetiminin adımı, dün AGİT Minsk Grubu Eş başkanları Fransa, Rusya ve ABD liderlerinden müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik açıklamanın ardından geldi.

AGİT Minsk Grubu, 1992'de Azerbaycan ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ anlaşmazlığında çözüm bulmaları amacıyla kurulmuştu. Grubun eş başkanlığını ABD, Fransa ve Rusya yapıyor. Grupta, Belarus, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan yer alıyor.

SİVİL YERLEŞİM BİRİMLERİNİ VURMAYA DEVAM EDİYOR

Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon sürüyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun roketatarlarla sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırı düzenlediği belirtildi. Açıklamada Ermeni güçlerinin Şemkir ilinin Sabirkend köyü, Ağdam işinin Quzanlı, Berde kentine bağlı Emirli ve Tovuz işine bağlı Ağdam köyündeki sivil yerleşim birimlerine roketatarlarla saldırı düzenlediği bildirildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI: SİVİL BİRİMLERİMİZİ VURMAYA DEVAM EDİYORLAR

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hacıyev, "Artık saldırıları kendi topraklarında da düzenliyorlar. Roketlerle birimlerimizi vurmaya devam ediliyorlar. Saldırılarda 20'den fazla sivil hayatını kaybetti. Ermenistan tacizkar devlettir.Kardeş Türkiye ve Erdoğan'ın desteği çok kıymetli." ifadelerini kullandı. 

Savunma Bakanı Eyvazov ise, "Saldırılar devam etmektedir. Askerlerimiz geri çekilmeye mecbur etmektedir. Cebrail ve Füzüli istikametinde Ermeniler geri çekildi. Sivil birimler vuruluyor, ölü ve yaralılarımız var." dedi. 

AZERBAYCAN ORDUSU, AĞDERE BÖLGESİNDEKİ STRATEJİK TEPELERİ ELE GEÇİRDİ

Azerbaycan ordusu, topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonlara devam ediyor. Dağlık Karabağ'a başlatılan kara harekatı kapsamında Azerbaycan kuvvetleri, dün gece boyunca süren çatışmalarda Ağdere ilinin Madagiz bölgesinde bazı stratejik tepelerde kontrolü sağladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 2 Ekim 2020 tarihinde, Ermenistan'ın sivillere yönelik saldırısı sonucu Dağlık Karabağ'da işgal edilen topraklarını kurtarmak için harekat başlatan Azerbaycan ordusunun ilerleyişine dair son gelişmeleri paylaştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, gece boyu süren çatışmalarda Ağdere ilinde bazı stratejik bölgelerin daha işgalden kurtarıldığını bildirdi.

DAĞLIK KARABAĞ'A GİDEN ERMENİ GÜÇLERİ İMHA EDİLDİ 

Ermenistan'ın saldırıları sonrasında Azerbaycan'ın da karşılık vermesi üzerine Dağlık Karabağ sınırında çıkan çatışmalarda darbe üstüne darbe yiyen ve tarihi kayıplar veren Ermenistan ordusunun yaşadığı zor anların görüntüsü paylaşıldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'a desteğe giden Ermeni güçlerini imha ettiği yeni görüntü paylaşıldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!