Afşin-Elbistan havzasına 12 milyar dolarlık yatırım

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin megawatt kapasiteli elektrik santrali için 12 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Afşin-Elbistan havzasına 12 milyar dolarlık yatırım

Malatya Valiliği, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Malatya Belediyesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası ve Fırat Kalkınma Ajansı ortaklığıyla düzenlenen 'Malatya ve Çevre İllerinin Maden Sempozyumu' İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.


Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi Vasip Şahin, bölgede kıymetli madenlerin bulunduğuna işaret ederek, yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılmasının önem arz ettiğini kaydetti. Türkiye'nin bugün geldiği seviye itibariyle kendi zenginliklerini kıymet haline getirebilme düzeyine ulaştığını dile getiren Şahin, "Türkiye, inşallah bugün her sektörde olduğu gibi madencilik sektöründe de hızla gelişecektir. Malatya'da da demir madeninde önemli gelişmeler yaşanıyor. Şimdiden 3 önemli yatırımcı ekonomik faaliyetlerine başladı. Sadece bu üç firmada 3 bine yakın kişi istihdam edilecek. Yanında başka sektörleri de geliştirecek. Hekimhan gibi bir ilçemiz 40-50 bin nüfusa ulaşacaktır. Türkiye günümüzde maden çıkarma üzerine değil, onu son mamul düzeyine getirme stratejisini belirlemiştir. Malatya'da sadece demir değil önemli mermer yataklarımız da var. Akçadağ'daki mermer yatakları bunun bir örneği. Akçadağ'da mermercilik üzerine organize sanayi bölgesi kurulmasına ilişkin yasal düzenleme başbakanlıktadır." diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı da Doğu ve Güneydoğu'da hakim olacak huzurla bölgeye en önemli zenginliklerden maden sanayisini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Son dönemde yapılan çözüm süreci ile ilgili çalışmaların bunu sağlayacağını ifade eden Fındıklı, "Dubai firmasıyla yapılan anlaşmayla 12 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Termik santrale de teşvik getirdik. Maden yatırımlarında da iyileştirmeler yapıyoruz. Bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Hekimhan'da Erdemir'in bir yatırımıyla Hasançelebi'de 30 milyon dolar yatırım yaptı. Kolin İnşaat, bir milyar dolarlık bir yatırım planladı. Yeni yatırımcılar da o bölgeye gelecek. Hekimhan'ın 10 yıl içinde düzenli takip edildiğinde yeni bir merkez haline gelecek. Şimdiden bu perspektifte değerlendirmek gerekiyor." diye konuştu.

Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı ise Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA tarafından Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine 12 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirtti. Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin MW kapasiteli elektrik santrali inşa edileceğini anlatan Kavaklı, inşa aşamasında 4 bin, işletme aşamasında 8 bin civarında istihdam sağlanacağını bildirdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan da bölgede önemli yeraltı zenginlikleri olduğunu, Hekimhan'a bağlı Hasançelebi ilçesinde düşük tenorlu bir milyon tonun üzerinde rezerv bulunduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Güllerin Savaşı 8. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Seksenler 122. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Diğer Yarım 12. bölüm fragmanı izle Kalp Hırsızı 2. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 11. bölüm full izle, 01 Eylül 2014 Kaçak Gelinler 11. bölüm full izle, 01 Ekim 2014 Seksenler 122. bölüm fragmanı izle 1 Erkek 1 Kadın 1 Çocuk 1. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm fragmanı izle Medcezir dizisi 39. bölüm ne zaman yayınlanacak? Anasının Oğlu 4. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 8. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Diğer Yarım 11. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Küçük Kıyamet 56. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 8. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Anasının Oğlu 4. bölüm fragmanı izle Küçük Gelin 42. bölüm fragmanı izle Yılanların Öcü 1. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014 Güzel Köylü 10. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014