Afşin-Elbistan havzasına 12 milyar dolarlık yatırım

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin megawatt kapasiteli elektrik santrali için 12 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Afşin-Elbistan havzasına 12 milyar dolarlık yatırım

Malatya Valiliği, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Malatya Belediyesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası ve Fırat Kalkınma Ajansı ortaklığıyla düzenlenen 'Malatya ve Çevre İllerinin Maden Sempozyumu' İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.


Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi Vasip Şahin, bölgede kıymetli madenlerin bulunduğuna işaret ederek, yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılmasının önem arz ettiğini kaydetti. Türkiye'nin bugün geldiği seviye itibariyle kendi zenginliklerini kıymet haline getirebilme düzeyine ulaştığını dile getiren Şahin, "Türkiye, inşallah bugün her sektörde olduğu gibi madencilik sektöründe de hızla gelişecektir. Malatya'da da demir madeninde önemli gelişmeler yaşanıyor. Şimdiden 3 önemli yatırımcı ekonomik faaliyetlerine başladı. Sadece bu üç firmada 3 bine yakın kişi istihdam edilecek. Yanında başka sektörleri de geliştirecek. Hekimhan gibi bir ilçemiz 40-50 bin nüfusa ulaşacaktır. Türkiye günümüzde maden çıkarma üzerine değil, onu son mamul düzeyine getirme stratejisini belirlemiştir. Malatya'da sadece demir değil önemli mermer yataklarımız da var. Akçadağ'daki mermer yatakları bunun bir örneği. Akçadağ'da mermercilik üzerine organize sanayi bölgesi kurulmasına ilişkin yasal düzenleme başbakanlıktadır." diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı da Doğu ve Güneydoğu'da hakim olacak huzurla bölgeye en önemli zenginliklerden maden sanayisini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Son dönemde yapılan çözüm süreci ile ilgili çalışmaların bunu sağlayacağını ifade eden Fındıklı, "Dubai firmasıyla yapılan anlaşmayla 12 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Termik santrale de teşvik getirdik. Maden yatırımlarında da iyileştirmeler yapıyoruz. Bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Hekimhan'da Erdemir'in bir yatırımıyla Hasançelebi'de 30 milyon dolar yatırım yaptı. Kolin İnşaat, bir milyar dolarlık bir yatırım planladı. Yeni yatırımcılar da o bölgeye gelecek. Hekimhan'ın 10 yıl içinde düzenli takip edildiğinde yeni bir merkez haline gelecek. Şimdiden bu perspektifte değerlendirmek gerekiyor." diye konuştu.

Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı ise Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA tarafından Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine 12 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirtti. Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin MW kapasiteli elektrik santrali inşa edileceğini anlatan Kavaklı, inşa aşamasında 4 bin, işletme aşamasında 8 bin civarında istihdam sağlanacağını bildirdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan da bölgede önemli yeraltı zenginlikleri olduğunu, Hekimhan'a bağlı Hasançelebi ilçesinde düşük tenorlu bir milyon tonun üzerinde rezerv bulunduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Doksanlar dizisi 42. bölüm izle, Doksanlar son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Adını Kalbime Yazdım 19. bölüm full izle, Adını Kalbime Yazdım yayınlanacak mı? 20 Nisan 2014
O Hayat Benim 9. bölüm izle, O Hayat Benim son bölüm izle 20 Nisan 2014
Bir Yusuf Masalı dizisi 15. bölüm full izle, Bir Yusuf Masalı son bölüm
Güneşi Beklerken 41. bölüm izle, Güneşi Beklerken son bölüm izle, 20 Nisan 2014
Aşk Ekmek Hayaller 13. bölüm izle, Aşk Ekmek Hayaller son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Küçük Gelin 33. bölüm izle, Küçük Gelin son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Çalıkuşu 27. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yeni dizi Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm full izle, Yasak son bölüm izle 18 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm full izle, Yalan Dünya son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm full izle, Böyle Bitmesin son bölüm seyret, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm full izle, Karagül son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm fragmanı ve özeti izle
Dila Hanım 61. bölüm full izle, Dila Hanım son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Dila Hanım 61. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi 67. bölüm full izle, Huzur Sokağı son bölüm izle, 18 Nisan 2014