Afşin-Elbistan havzasına 12 milyar dolarlık yatırım

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin megawatt kapasiteli elektrik santrali için 12 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Afşin-Elbistan havzasına 12 milyar dolarlık yatırım

Malatya Valiliği, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Malatya Belediyesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası ve Fırat Kalkınma Ajansı ortaklığıyla düzenlenen 'Malatya ve Çevre İllerinin Maden Sempozyumu' İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.


Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi Vasip Şahin, bölgede kıymetli madenlerin bulunduğuna işaret ederek, yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılmasının önem arz ettiğini kaydetti. Türkiye'nin bugün geldiği seviye itibariyle kendi zenginliklerini kıymet haline getirebilme düzeyine ulaştığını dile getiren Şahin, "Türkiye, inşallah bugün her sektörde olduğu gibi madencilik sektöründe de hızla gelişecektir. Malatya'da da demir madeninde önemli gelişmeler yaşanıyor. Şimdiden 3 önemli yatırımcı ekonomik faaliyetlerine başladı. Sadece bu üç firmada 3 bine yakın kişi istihdam edilecek. Yanında başka sektörleri de geliştirecek. Hekimhan gibi bir ilçemiz 40-50 bin nüfusa ulaşacaktır. Türkiye günümüzde maden çıkarma üzerine değil, onu son mamul düzeyine getirme stratejisini belirlemiştir. Malatya'da sadece demir değil önemli mermer yataklarımız da var. Akçadağ'daki mermer yatakları bunun bir örneği. Akçadağ'da mermercilik üzerine organize sanayi bölgesi kurulmasına ilişkin yasal düzenleme başbakanlıktadır." diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı da Doğu ve Güneydoğu'da hakim olacak huzurla bölgeye en önemli zenginliklerden maden sanayisini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Son dönemde yapılan çözüm süreci ile ilgili çalışmaların bunu sağlayacağını ifade eden Fındıklı, "Dubai firmasıyla yapılan anlaşmayla 12 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Termik santrale de teşvik getirdik. Maden yatırımlarında da iyileştirmeler yapıyoruz. Bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Hekimhan'da Erdemir'in bir yatırımıyla Hasançelebi'de 30 milyon dolar yatırım yaptı. Kolin İnşaat, bir milyar dolarlık bir yatırım planladı. Yeni yatırımcılar da o bölgeye gelecek. Hekimhan'ın 10 yıl içinde düzenli takip edildiğinde yeni bir merkez haline gelecek. Şimdiden bu perspektifte değerlendirmek gerekiyor." diye konuştu.

Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı ise Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA tarafından Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine 12 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirtti. Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin MW kapasiteli elektrik santrali inşa edileceğini anlatan Kavaklı, inşa aşamasında 4 bin, işletme aşamasında 8 bin civarında istihdam sağlanacağını bildirdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan da bölgede önemli yeraltı zenginlikleri olduğunu, Hekimhan'a bağlı Hasançelebi ilçesinde düşük tenorlu bir milyon tonun üzerinde rezerv bulunduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014