Afganistan hükümeti Taliban ile ateşkesi uzattı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban ile ilan edilen ateşkes süresinin tek taraflı olarak uzatıldığını açıkladı.

Afganistan hükümeti Taliban ile ateşkesi uzattı

Gani, Afganistan Ulusal Devlet Televizyonunda (RTA) yaptığı  açıklamada, ateşkesin süresinin tek taraflı uzatıldığını belirtti.

Ateşkesin ne zamana kadar uzatıldığına ilişkin herhangi bir bilgi  vermeyen Eşref Gani,Taliban'dan olumlu yanıt beklediklerini ve amaçlarının  barışın sağlanması olduğunu ifade etti.

Gani, ateşkes kararına saygı amacıyla tutuklu 46 Taliban militanının  serbest bırakıldığını kaydederek, ateşkesle ilgili Taliban'dan olumlu yanıt  almaları durumunda tutuklu olan diğer örgüt mensuplarının da serbest  bırakılacağını söyledi.

Ateşkes kararının her iki tarafın da barış için ortak düşüncede  olduğunu gösterdiğini dile getiren Başkan Gani, Afganistan halkının artık barış  istediğini vurguladı.

Taliban'dan ise Başkan Gani'nin söz konusu açıklamasına henüz yanıt  gelmedi.

Ateşkes kararı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, 20 Haziran'a kadar Taliban'a  yönelik geçici ateşkes ilan edildiğini bildirmişti. Gani, ateşkesin 12 Haziran'da  başlayıp, 19 Haziran'da sona ereceğini söylemişti.

Taliban da Ramazan Bayramı'nda 3 günlük ateşkes kararı aldıklarını  açıklamıştı.

Taliban, 2001'deki ABD işgalinin ardından ilk kez ateşkes ilan etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!