Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Afganistan'da sular durulmuyor

Afganistan Savunma Bakanlığı, son bir ayda 553 hükumet karşıtı silahlı militanın etkisiz hale getirildiğini, çatışmalar sırasında 106 Afgan askerinin öldüğünü açıkladı.

Afganistan'da sular durulmuyor

Afganistan Savunma Bakanlığı, son bir ayda 553 hükumet karşıtı silahlı militanın etkisiz hale getirildiğini, çatışmalar sırasında 106 Afgan askerinin öldüğünü açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Zahir Azimi, yaptığı açıklamada, Afgan güvenlik güçlerinin ülke genelinde son bir ayda 2 bin 224 operasyon gerçekleştirildiğini, bu operasyonlarda 553 militanın öldürüldüğünü, 581'inin gözaltına alındığını, bu kişilerle birlikte 242 ağır silah ve 16bin 629 farklı türde muhimmatın ele geçirildiğini söyledi.

Taliban'ın, Pakistan'daki medreseleri kapatarak çok sayıda üyesini Afganistan'a sevk ettiğini öne süren General Azimi, "Kaynaklarımızdan aldığımız istihbarata göre Taliban, Afganistan'da operasyonlar yapmak için Pakistan'daki medreselerini kapatarak buradaki bütün üyelerini Afganistan'a kaydırdı. Bütün bunlardan haberdarız ve gerekli adımları da atıyoruz" dedi.

Taliban, 28 Nisan'da başlattığı ve "Halid Bin Velid" adını verdiği yaz operasyonları kapsamında sık sık askeri ve polis kontrol noktalarına saldırıyor. İntihar saldırılarını da artıran Taliban, son olarak Kabil'de BM'ye ait bir ofisin misafirhanesini basmış,  saldırıda aralarında yabancıların da bulunduğu 14 kişi hayatını kaybederken 20'den fazla kişi yaralanmıştı.

NATO konvoyuna saldırı

Bu arada, NATO'dan yapılan açıklamada, sabah saatlerinde ülkenin doğusunda bir NATO konvoyunun bomba yüklü araçla hedef alındığını ancak konvoyun patlamadan yara almadan kurtulduğu bildirildi. NATO ayrıca, dün bir askerin silahlı kişilerce ülkenin doğusunda yapılan saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı.

Son saldırı ile mayıs ayında Afganistan'da hayatını kaybeden NATO askeri sayısı 20'ye çıkarken, bu rakam geçen yıl mayıs ayında 44 kişiydi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!