Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Afganistan'da bombalı saldırıda 3'ü NATO askeri 5 kişi öldü

Afganistan'ın güneyindeki Zabul kentinde dün bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda üçü NATO askeri olmak üzere beş ABD'li hayatını kaybetti.

Afganistan'da bombalı saldırıda 3'ü NATO askeri 5 kişi öldü

Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nden (ISAF) yapılan açıklamada, Afganistan'ın güneyinde bulunan Zabul kentinin Kalat ilçesinde, bomba yüklü bir araçla NATO konvoyunun hedef alındığı saldırıda üç NATO askeri ile iki NATO çalışanı sivilin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıda Afgan siviller de yaralandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada konvoyun bir okula kitap bağışı yapmak için yolda olduğu sırada "alçak saldırının" gerçekleştiğini belirtti. Bombalı saldırıda hayatını kaybeden ABD'lilerden biri Kerry'nin eskiden mihmandarlığını yapan 25 yaşındaki diplomat Anne Smedinghoff oldu.

İki günlük İstanbul ziyaretinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD Büyükelçiliği çalışanlarına verdiği konuşmada öğrencilere kitap dağıtmaya giden konvoyda bulunan Smedinghoff'un ölümüyle ilgili " Geleceği oluşturmanın ne kadar önemli ve bir okadar da riskli olduğunu bize acı bir şekilde hatırlattı" yorumunda bulundu.

Ülkedeki koalisyon güçleri sık sık bombalı saldırıların hedefi olurken, bombalı eylem 2013'te NATO güçlerini hedef alan en kanlı saldırı oldu.

Dün yine aynı kentte gerçekleşen başka bir saldırıda Zabul Valisi'nin konvoyu hedef alındı fakat vali saldırıdan yara almadan kurtuldu. Saldırıda, bir doktor yaşamını yitirirken, valinin üç koruması da ağır yaralandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!