Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Afet eğitiminde Türk-Japon işbirliği

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 2010 yılında başlayan "Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi" kapsamında Bursa'ya gelen JICA Afet yönetim uzmanları, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar'ı ziyaret etti.

Afet eğitiminde Türk-Japon işbirliği


Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, "Deprem felaketi nedeniyle büyük acılar yaşayan Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği projelerini çok önemsiyoruz. Depremin zararlarını en aza indirmenin, insanları depreme karşı eğitmekle mümkün olacağına inanıyorum. Bu tür projeler, insanlarda deprem bilinci oluşmasında önemli bir yol gösterici olacaktır" dedi.
Doğal afetlerden korunmanın en önemli hususlarından birisinin de kaliteli insan yetiştirmek olduğunu ifade eden Atilla Gülsar, "Bu konuda biz eğitimcilere önemli sorumluluklar düşüyor. Çevreye duyarlı, etik ve ahlaki değerleri kavramış, ne zaman ne yapacağını bilen kaliteli bir nesil yetiştirmeliyiz" diye konuştu.
Afetin ne zaman geleceğinin belli olmadığını vurgulayan Gülsar, "Doğal afetler konusunda her zaman hazırlıklı olmalıyız. Ne kadar iyi çalışır ve planlama yaparsak, geleceğe o kadar güvenle bakarız. Bu projeyle deneyimli ülke olan Japonya'nın tecrübelerinden yararlanıyoruz" dedi.
Türk-Japon dostluğuna dikkat çeken JICA Afet Yönetim Uzmanı Yumiko Nakazawa, Bursa ziyaretinde afet yönetim planlarının paylaşılacağını ve çeşitli çalışmalar yapacaklarını, dost iki ülkenin bu projede işbirliği yapmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!