Adıyaman'da kinoa hasadı başladı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, 3 çiftçi tarafından deneme amaçlı ekilen kinoa bitkisinin hasadı başladı.

Adıyaman'da kinoa hasadı başladı

İL Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Adıyaman Ziraat Odası Başkanlığınca başlatılan projeyle alternatif ürün olarak çiftçilerin özendirilmesi için kinoa tohumunu ücretsiz olarak verdiklerini belirten Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, Gölbaşı'nda kinoa eken çiftçilerin çok memnun kaldıklarını belirterek, dönümde 200 kilo ürün aldıklarını söyledi.

20 dönümlük tarlasına deneme amaçlı kinoa ektiğini ifade eden Kemal Tükenmez ise "Kinoa arpa ve buğdaydan daha karlı. Dönüme 200 kilo ürün bekliyorum. Şu anda gelecek hasat dönemi için 60 dönüm tarla hazırladım" diye konuştu.

25 dönümlük bir arazide İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerinin öncülüğünde organik olarak deneme ekimi yaptığını belirten Lütfiye Vuruşkan da kinoa bitkisinin protein ve aminoasit yönünden zengin, her ortamda yetişen bir bitki olduğunu kaydederek, "Çiftçilerimize kinoa ekimi yapmalarını tavsiye ediyoruz. Onlara örnek olmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kinoa bitkisini ekim yapmadan önce alternatif bir ürün olarak 3-4 yıldır araştırdıklarını anlatan Emine Köseler de 60 dönümlük bir arazide kinoa ekimi yaptığını ifade ederek, "Azimle uğraştık. Bu gün de güzel bir sonuç aldık. Kinoa Gölbaşı'nda yeni bir ürün, tarımda çiftçilerimiz buğday arpa ektiklerinde emeklerinin karşılığını alamadığı için kinoanın aradaki farkı kapatacağı düşüncesiyle hareket ettik" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!