Adım adım 'savaş' geliyor! 'Anlaşmaları mümkün görünmüyor'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Umman Körfezi'nde ABD ile İran arasındaki gerilimde tarafların anlaşması durumunda ara buluculuğu üstlenmeye hazır olduklarını belirterek, "Ancak şu anda mümkün olan herhangi bir diyalog mekanizması görmüyoruz." dedi.

Adım adım 'savaş' geliyor! 'Anlaşmaları mümkün görünmüyor'

Guterres, Arap Devletleri Ligi Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit ile  New York'taki BM Genel Merkezi'nde yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere  açıklamalarda bulundu.

Antonio Guterres, Umman Körfezi'nde petrol tankerlerinin saldırıya uğramasının ardından artan ABD-İran gerilimine işaret ederek, saldırılarla ilgili gerçekleri ortaya çıkaracak bağımsız tüm girişimlerin destekçisi olacağını ifade etti.

"BM Genel Sekreteri'nin soruşturma hakkı yok. Sadece BM Güvenlik Konseyi soruşturma açabilir." diyen Guterres, İran ve ABD arasında artan gerilimde tarafların anlaşması durumunda ara buluculuğu üstlenmeye hazır olduklarını ancak şu anda mümkün olan herhangi bir diyalog mekanizması görmediklerini söyledi.

Guterres, dün BMGK'de yaptığı açıklamada, sivil gemilere yönelik her türlü saldırıyı kınadığını belirtmiş ve "Eğer ortada dünyanın bedelini ödemeyeceği bir şey varsa o da Körfez bölgesindeki büyük bir çatışmadır."  ifadesini kullanmıştı.

Umman Körfezi'ndeki gerilim

Umman Körfezi'nde seyreden "Front Altair" ve "Kokuka Courageous" adlı  petrol tankerleri dün saldırıya uğradıkları gerekçesiyle ABD Donanması'na yardım  çağrısında bulunmuştu.

Singapur ve Tayland'a petrol ürünleri taşıyan Kokuka Courageous,  Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında uğradığı saldırıda aldığı iki darbeyle zarar  görmüş, 21 kişilik mürettebatı tahliye edilmişti.

ABD, saldırıyla ilgili İran'ı suçlamıştı. Washington yönetimi, İran  Devrim Muhafızları Ordusuna ait devriye botunun Umman Körfezi'nde saldırıya  uğrayan tanker gemisinden patlamamış mayınları topladığı iddiasına ilişkin  görüntüleri yayımlamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!